PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa elektrociepłowni Fortum w Zabrzu na półmetku

  • pt/pap    6 kwietnia 2017 - 10:17
Budowa elektrociepłowni Fortum w Zabrzu na półmetku
Zabrzańska elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu, aby zaopatrywać w ciepło ok. 70 tys. gospodarstw. (fot.wnp.pl)

Prace przy budowie nowej elektrociepłowni koncernu Fortum w Zabrzu przekroczyły półmetek - poinformował inwestor. Warta ok. 870 mln zł inwestycja ma być ukończona najdalej do końca przyszłego roku.
• Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem.

• Obecnie firma prowadzi prace związane z budową systemu podawania paliwa oraz instalacji oczyszczania spalin.

• Postępują też prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej między Zabrzem a Bytomiem.

"Osiągnięcie półmetka prac w tym momencie oznacza, że obiekt powinien zostać oddany do użytku w wyznaczonym czasie lub nawet nieco wcześniej niż planowaliśmy" - ocenił dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum w Polsce Piotr Górnik.

Przedstawiciele koncernu podali, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem. Obecnie firma prowadzi prace związane z budową systemu podawania paliwa oraz instalacji oczyszczania spalin. Równolegle w fabryce Doosan Skoda Power w czeskim Pilźnie trwa produkcja nowoczesnego turbozespołu do produkcji prądu, który jest gotowy w 80 proc. Dostawa jego głównych komponentów planowana jest jeszcze w tym roku.

Dotychczas w ramach budowy systemu podawania paliwa powstał 8-metrowy wykop pod stację rozładunku paliwa alternatywnego (tzw. RDF - Refuse Derived Fuel), rozpoczęły się też roboty przy fundamentach kilku obiektów: silosu, gdzie ten surowiec będzie przechowywany, oraz budynków systemu podawania węgla. Te dwa paliwa - węgiel i RDF - będą podstawą produkcji energii w nowej elektrociepłowni. Trzecim możliwym do wykorzystania paliwem będzie biomasa, a także mieszanka tych trzech paliw.

Na budowie rozpoczęły się również prace konstrukcyjno-montażowe dla systemu oczyszczania spalin oraz dostawy instalacji elektrycznych. Zainstalowano pierwszy z trzech planowanych transformatorów. Kończy się modernizacja istniejącego 200-metrowego komina, który będzie wykorzystywany na potrzeby nowej elektrociepłowni. Powstaje też stalowa konstrukcja budynku maszynowni, a jeszcze w kwietniu rozpoczną się prace przy zamkniętym systemie chłodzenia.

W zabrzańskiej elektrociepłowni energia produkowana będzie w elastycznym, wielopaliwowym kotle z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, wyposażonym w kompleksowy system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Postępują też prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej między Zabrzem a Bytomiem. Dzięki niemu elektrociepłownia w Zabrzu dostarczy ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 r. przekroczą 1 mld zł.

Zabrzańska elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu, aby zaopatrywać w ciepło ok. 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu oraz w Bytomiu, dokąd będzie prowadził nowy ciepłociąg. Maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Elektrociepłownia zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Eksperci Fortum oszacowali, że emisja pyłów spadnie ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie. Zakładana roczna produkcja ciepła to 730 gigawatogodzin, a prądu 550 gigawatogodzin.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. Od kwietnia u.br. Fortum ma 100 proc. akcji grupy Duon, działającej na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.