PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa łącznicy Czarnca-Włoszczowa Północ: Pociągi z Kielc do Warszawy pojadą szybciej

  • PAP/AT    22 sierpnia 2017 - 12:55
Budowa łącznicy Czarnca-Włoszczowa Północ: Pociągi z Kielc do Warszawy pojadą szybciej
Łącznica, czyli połączenie posterunku odgałęźnego Czarnca ze stacją Włoszczowa Północ utworzy alternatywne połączenie kolejowe z Kielc do Warszawy i Łodzi przez Centralną Magistralę Kolejową (fot.pixabay.com)

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na budowę łącznicy kolejowej Czarnca-Włoszczowa Północ.
• Ogłoszono przetarg na budowę łącznicy kolejowej Czarnca-Włoszczowa Północ.

• Linia, która połączy Kielce z Centralną Magistralą Kolejową pozwoli m.in. skrócić podróż z Kielc do Warszawy o ok. 30 minut.

• Inwestycja ma kosztować ponad 40 mln zł.

Jak poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec, łącznicę przewidziano jako ok. 3,2-kilometrową zelektryfikowaną linię jednotorową, przystosowaną do ruchu dwukierunkowego. Opracowanie dokumentacji projektowej i realizację robót budowalnych zaplanowano na lata 2017-2020.

Łącznica, czyli połączenie posterunku odgałęźnego Czarnca ze stacją Włoszczowa Północ utworzy alternatywne połączenie kolejowe z Kielc do Warszawy i Łodzi przez Centralną Magistralę Kolejową. Obecnie podróż z Kielc do stolicy linią kolejowa nr 8 Warszawa-Kraków trwa ok. 3 godz., natomiast przez CMK - ok. 2 godz. 40 min. Przejazd z prędkością 200 km na godz. przez CMK oraz nową łącznicą pozwoli skrócić czas przejazdu do ok. 2 godz. i 10 min.

Czytaj też: Nowe połączenia w Tatry i Beskidy

Jak podkreślono w komunikacie PKP PLK, dzięki łącznicy Kielce zyskają też "dogodne i szybkie połączenia" przez CMK z Poznaniem, Szczecinem, Bydgoszczą i Trójmiastem.

Projekt "Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca-Włoszczowa Północ" jest finansowany z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Szacowany koszt inwestycji to ponad 40 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.