PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa spalarni wymaga dialogu

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    11 września 2012 - 10:07
Budowa spalarni wymaga dialogu

Przedłużające się i często prowadzone tak naprawdę na posiedzeniach Krajowej Izby Odwoławczej przetargi na budowę spalarni odpadów pokazują, że trudno o powodzenie bardziej skomplikowanych inwestycji bez dialogu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.
– W Polsce w przetargach na spalarnie odpadów – poza Poznaniem – pominięto bardzo istotny etap negocjacji. To właśnie na podstawie wstępnych ofert w fazie negocjacji inwestor powinien z wykonawcami przedyskutować i wypracować ostateczny kształt zamówienia od strony technicznej i dopiero potem wymagać przedstawienia oferty ostatecznej z ceną – podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, specjalizującego się w tematyce spalarni.

Skowron negatywnie oceniał jakość przetargów na spalarnie odpadów na łamach wnp.pl już na początku kwietnia tego roku. Od tamtego czasu m.in. ponownie rozpisywano przetarg na spalarnię w Bydgoszczy, a w Krakowie zamawiający po raz czwarty będzie niedługo dokonywał wyboru najkorzystniejszej oferty. Po raz drugi złożone oferty są też oceniane przez inwestora spalarni w Koninie.

Wszystkie trwające i zakończone już postępowania były wielokrotnie przedmiotem odwołań do KIO, również na etapie poprzedzającym złożenie ofert. W ocenie Skowrona, w polskich warunkach strona publiczna okazała się słabo przygotowana do sformułowania swoich oczekiwań, a także do późniejszego prowadzenia przetargów i oceny złożonych ofert.

– Dlatego na wszystkich etapach pojawiają się nieścisłości, które odzwierciedlają się później m.in. w masowych odwołaniach do KIO – zarówno w przypadku SIWZ, jak i potem wyboru oferty. W tej sytuacji można powiedzieć, że pełną ocenę ofert przeprowadzają właściwie firmy konkurujące ze sobą w przetargu. W takich warunkach trudno o uzyskanie rozwiązania optymalnego dla obu stron – zaznaczył Skowron.

Jego zdaniem, można zaobserwować pewną niefrasobliwość u inwestorów, gdyż niektórzy z nich decydują się na wybór oferty wyłącznie na podstawie kilku lub kilkunastu wypełnionych danymi tabelek, bez jakiejkolwiek merytorycznej weryfikacji tych danych.

Więcej na ten temat tutaj. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.