Budowa suszarni osadów w Krośnie

  • krosnocity.pl
  • 13-07-2011
  • drukuj
Obecnie na terenie oczyszczalni ścieków w Krośnie realizowana jest ogromna inwestycja, trwa budowa suszarni osadu ściekowego. To część projektu ,,Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap”.
Budowa suszarni osadów w Krośnie

W czasie skomplikowanych procesów związanych z oczyszczaniem ścieków powstaje osad ściekowy. Jest to odpad wykorzystywany w rolnictwie, jednak ze względu na zawartość metali ciężkich, stosuje się go wyłącznie w uprawach roślin energetycznych, czyli nieprzeznaczonych do spożycia.Z drugiej strony osad po osuszeniu posiada niemałą wartość energetyczną, daje ciepło spalania niewiele mniejsze od węgla brunatnego.
 
W energetycznym wykorzystaniu osad ściekowy posiada istotną przeszkodę – zawiera około 80 procent wody. I coś z tą wodą trzeba zrobić, żeby osad można było wykorzystać energetycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie i wysuszenie osadu. Co jest rzeczą niezmiernie istotną, wysuszony osad również może być wykorzystany rolniczo, co znacznie obniży koszty transportu i ułatwi jego wprowadzenie do gleby.

Osad trafia wyłącznie do upraw tzw. roślin energetycznych. Obecnie z krośnieńskiej oczyszczalni odbiera go tylko jeden rolnik, który wygrał przetarg.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie widzialem wiekszej bzdury jak suszenie szlamow na betonie z uzyciem energii z biogazowni po 0,48 zl/kWh !

autoidea, 2011-07-13 15:16:04 odpowiedz

I swietnie, tyle ze mozna zrobic lepiej..... bo polaczyc sily w kwestii zbiorki odpadow regionalnie i stworzyc Regionalna Przetwornie Biologiczna Odpadow i wydajac ani grosza, a drobne pieniadze Gminne / Unijne wydac na organizacje zbiorki / selekcji odpadow w Gminach. Zas wejsc w projekt typu BOO...T, np. z firma Biocrude Technology z kanady, ktora sfinansuje w 100 % ach budowe i bedzie przez nastepne 30 - ci lat operowac instalacje - dajac w wyniki przetworzenia energie i nawoz. Co ciekawsze wlasnie osady z oczyszczalni sciekow sa medium technologicznym w instalacji Biocrude. Tak wiec zapraszamy do rozmow chtnych samorzadowcow i firmy z ktorymi moglibysmy sie zwiazac cele realkizacji i operacji Instalacji. biocrudetech tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56 600 209 893 rozwiń

biocrudepolska, 2011-07-13 14:54:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE