PARTNER PORTALU
  • BGK

Budownictwo komunalne na minusie

  • GK    26 sierpnia 2013 - 13:03

W budownictwie społecznym czynszowym, w którym rok temu nie oddano żadnego lokalu, w lipcu tego roku oddano ich 36. Spadek w skali roku wystąpił w budownictwie komunalnym – z 323 do 126 mieszkań.
W lipcu br., podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Odnotowano wzrost liczby mieszkań rozpoczętych. Pogłębił się natomiast spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - wynika z lipcowej "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju" Głównego Urzędu Statystycznego.

Szczegółowe dane w dziale multimedia.

Według wstępnych danych, w lipcu br. oddano do użytkowania 12,6 tys. mieszkań, tj. o 6,0 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 13,1 proc.).

Zwiększyła się liczba mieszkań przekazanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym (o 6,7 proc. do 7,3 tys. mieszkań), przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (o 8,8 proc. do 4,9 tys.) oraz spółdzielczym (o 11,6 proc. do 260 mieszkań).

W budownictwie społecznym czynszowym, w którym przed rokiem nie oddano żadnego mieszkania, w lipcu tego roku oddano do użytkowania 36 mieszkań. Spadek w skali roku wystąpił natomiast w budownictwie komunalnym (z 323 do 126 mieszkań). W budownictwie zakładowym nie oddano do użytkowania żadnego mieszkania (wobec 2 przed rokiem).

W okresie styczeń-lipiec br. przekazano do użytkowania 81,1 tys. mieszkań, tj. o 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost o 22,5 proc.). Zwiększyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym, w pozostałych formach budownictwa notowano spadek.

Przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania oddanego do użytkowania w okresie styczeń-lipiec br. wyniosła 107,4 mkw. i była o 2,2 mkw. większa niż przed rokiem.

W lipcu br., po rocznej tendencji spadkowej, odnotowano wzrost liczby mieszkań rozpoczętych w skali roku (o 14,3 proc. do 12,9 tys.). Pogłębił się natomiast spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia (do 18,6 proc., tj. 11,9 tys. mieszkań).

W okresie styczeń-lipiec br. notowano spadek zarówno liczby mieszkań rozpoczętych (o 21,8 proc.) jak i liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia (o 22,3 proc.). W końcu lipca br. w budowie było 703,5 tys. mieszkań (o 4,4 proc. mniej niż przed rokiem).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.