PARTNER PORTALU
  • BGK

Buduj energooszczędnie - dostaniesz dopłatę

  • PAP    18 maja 2012 - 18:12
Buduj energooszczędnie - dostaniesz dopłatę

Budując energooszczędny dom lub kupując mieszkanie w budynku oszczędzającym energię będzie można od 2013 zł otrzymać do 40 tys. zł dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - przewiduje projekt programu, opracowany przez NFOŚiGW.
Minister środowiska Marcin Korolec wyraził podczas piątkowej konferencji prasowej nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem.

- Nie możemy się łudzić, że cena energii nie będzie w najbliższych czasach rosła - dodał.

Projekt będzie obowiązywał w latach 2013-2018. Na dopłaty do kredytu hipotecznego będą mogły liczyć osoby, które wybudują energooszczędny dom jednorodzinny, albo kupią dom lub mieszkanie od dewelopera w budynku, który oszczędza energię.

Wysokość dopłaty do kredytu ma zależeć od wskaźnika zapotrzebowania na energię do ogrzewania i w przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, a w przypadku mieszkania - 10 lub 15 tys. zł brutto.

- Uważam, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, gdyż łączy siłę instrumentu wsparcia publicznego i konkurencyjnych produktów bankowych. Ten mechanizm zadziałał przy promocji kolektorów słonecznych przy kredytach konsumenckich, więc myślę, że ma pełne szanse zadziałać przy kredytach hipotecznych i będzie tworzył modę na budownictwo pasywne, czy energooszczędne - powiedział Korolec.

Projekt ma zachęcić do stosowania technologii energooszczędnych, których koszty zwracają się dzięki dużym oszczędnościom na ogrzewaniu.

Według szacunków funduszu, wydatki na ogrzewanie domu zbudowanego w technologii tradycyjnej - to ok. 6,2 tys. zł rocznie, podczas gdy w przypadku domu energooszczędnego - tylko 900 zł rocznie. Przy czym koszt budowy eko-domu jest wyższy o ok. 100 tys. zł.

Prezes NFOŚiGW Jan Rączka podkreślił, że wysokość dopłaty nie będzie uzależniona od wielkości domu, gdyż taka zasada zachęcałaby do budowy coraz większych domów.

Zwrócił też uwagę na korzyści dla osób uczestniczących w programie, m.in. na dużo niższe rachunki za ogrzewanie, większą wartość budynku lub domu oraz doradztwo.

Banki partnerskie, które wezmą udział w programie, mają zostać wyłonione w naborze ogłoszonym po zatwierdzeniu programu przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.