PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują metro, będą niższe czynsze

  • PAP    22 lutego 2012 - 14:08
Budują metro, będą niższe czynsze

Zarząd Dzielnicy Śródmieście zwiększył ulgi w czynszu za lokale przy ul. Świętokrzyskiej, w których spadły obroty w związku z budową II linii metra. Niższy czynsz w związku z tą inwestycją płacą także przedsiębiorcy z okolic pl. Wileńskiego na Pradze Północ.
Po zamknięciu ul. Świętokrzyskiej w czerwcu ub. r. przedsiębiorcy mogli liczyć na obniżkę opłat do 30 proc. We wtorek Zarząd Śródmieścia zdecydował o zwiększeniu ulg - od 1 marca czynsz będzie mógł być obniżony o tyle procent, o ile spadły obroty w lokalu. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Śródmieścia Urszula Majewska, decyzję o zwiększeniu ulgi podjęto po rozmowach z najemcami.

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek w tej sprawie i udokumentować spadek obrotów powyżej 10 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy (w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 r.). Czynsz nie będzie jednak niższy niż 12 zł. za mkw.

Jeśli obroty spadną powyżej 80 proc., najemca może złożyć wniosek o zaprzestanie prowadzenia działalności w lokalu objętym obniżką - będzie wówczas obciążany tylko kosztami utrzymania lokalu i opłatami eksploatacyjnymi.

Dodatkowo, zostaną wstrzymane podwyżki czynszu, które miały wejść w życie po 29 lutego.

Majewska podkreśliła, że ulgi obejmą przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych na parterach budynków z wejściem od ul. Świętokrzyskiej. "Obniżka czynszów do 30 proc. obowiązywała przy remoncie Krakowskiego Przedmieścia, jednak w przypadku ul. Świętokrzyskiej utrudnienia są dużo większe" - dodała.

Mniej za czynsz mogą zapłacić także najemcy lokali usługowych w związku z budową metra na pl. Wileńskim na Pradze Północ.

Rzeczniczka Pragi Północ Barbara Dżugaj powiedziała, że czynsz jest obniżany o połowę procentowego spadku obrotu. Przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek, udokumentować spadek obrotu w okresie od 15 października do 31 grudnia ub. roku.

W zależności od usytuowania lokalu, czynsz może zostać obniżony maksymalnie o 40 proc. Taka obniżka dotyczy lokali po nieparzystej stronie ul. Targowej na odcinku od al. Solidarności do ul. ks. Kłopotowskiego. Najemcy lokali w pozostałych budynków przylegających do obszaru budowy II linii metra mogą liczyć maksymalnie na 30-proc. ulgi.

Dżugaj powiedziała, że uchwała ws. czynszu została przyjęta 7 grudnia ub. roku, jednak najemcy otrzymają zwrot nadpłaty, jeśli wykażą spadek obrotu w okresie od 15 października.

Ulica Świętokrzyska została zamknięta dla ruchu samochodowego 11 czerwca ub. r. Utrudnienia związane z zamknięciem ruchu samochodowego, zmianą tras linii tramwajowych i autobusowych na pl. Wileńskim trwają od 15 października.

Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra ma się zakończyć w październiku 2013 r. Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.