PARTNER PORTALU
  • BGK

By było łatwiej niepełnosprawnym podróżnym

  • AW    19 maja 2012 - 10:44
By było łatwiej niepełnosprawnym podróżnym

Na krakowskie ulice wyjechał już kolejny tramwaj, w którym został zamontowany specjalny, emitujący dźwięk przycisk do otwierania drzwi. Tym razem został on zamontowany w niskopodłogowym tramwaju Bombardiera.
Przycisk jest usytuowany przy drzwiach przeznaczonych do wsiadania dla osób niepełnosprawnych. Sygnał umożliwia niewidomym i słabowidzącym łatwą lokalizację miejsca umieszczenia przycisku, a tym samym drzwi wagonu, co w konsekwencji bardzo ułatwia im wejście do tramwajów.

Zgodnie z zapowiedziami przycisk różni się od tego, który został umieszczony w tramwaju w lutym i był pierwszym tego rodzaju przyciskiem w Krakowie. Ta różnica polega przede wszystkim na tym, że element urządzenia emitujący dźwięk jest jednocześnie elementem otwierającym drzwi. Wcześniej te dwa elementy funkcjonowały oddzielnie.

Po akceptacji takiego rozwiązania przez środowiska osób niepełnosprawnych, MPK SA planuje montaż tego rodzaju przycisków we wszystkich pojazdach, przy drzwiach przeznaczonych do wsiadania dla osób niepełnosprawnych.

Magistrat przypomina, że w marcu na drzwiach pojazdów, które posiadają niskopodłogowe wejścia zostały naklejone piktogramy o dużej powierzchni przedstawiające wózek inwalidzki oraz wózek dziecięcy. Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne, a także podróżujące z dziećmi w wózkach mogły sprawnie zlokalizować wejście, którym najłatwiej mogą dostać się do tramwaju i autobusu. Ten sposób oznakowania jest szczególnie pomocny w tych pojazdach, gdzie istnieje tylko jedno wejście zlokalizowane w obrębie niskiej podłogi pojazdu, a więc np. w wagonach EU8N, kursujących np. na linii nr 11, 20.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.