PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoska elektrociepłownia jest już RIPOK-iem

  • pt    26 października 2015 - 13:11
Bydgoska elektrociepłownia jest już RIPOK-iem

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpisał powstającą w Bydgoszczy ekoelektrociepłownię na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. To kolejna ważna decyzja, po pozwoleniu na użytkowanie, niezbędna do funkcjonowania instalacji.
W poniedziałek 26 września Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie wykonania „Planu gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2012–2017 z perspektywą na lata 2018–2023” z 24 września 2012 r. poprzez dokonanie wpisu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) dla Regionu 5 Bydgosko-Toruńskiego.

- Status RIPOK dana instalacja uzyskuje poprzez jej ujęcie w uchwale wykonawczej do WPGO, a to z kolei pozwala na przetwarzanie w instalacji określonych w ustawie o odpadach grup odpadów, co do których obowiązuje zasada regionalizacji. Takimi odpadami są między innymi zmieszane odpady komunalne, które będą przetwarzane w ZTPOK – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

Zgodnie z ustawą o odpadach (art. 38 ust. 5) instalacja uzyskuje status regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych z dniem ogłoszenia uchwały w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

Jest już pozwolenie na użytkowanie

W połowie września br. przeprowadzone zostały kontrole Państwowej Straży Pożarnej oraz Sanepidu, warunkujące udzielenie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie ZTPOK.

- Biorąc pod uwagę prawo budowlane i kwestie związane z użytkowaniem inwestycji, pozwolenie na użytkowanie, które otrzymaliśmy jest kluczową dla nas decyzją - tłumaczy Konrad Mikołajski.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego 10 lipca bieżącego roku udzielił spółce ProNatura pozwolenia zintegrowanego na eksploatację instalacji wchodzących w skład Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym przy ul. Ernsta Petersona 22. Decyzja ta obejmuje wszystkie sektory wpływu działalności instalacji na środowisko i określa zasady wprowadzania substancji lub energii do środowiska. Posiadanie tej decyzji stanowiło warunek konieczny dla rozpoczęcia objętego próbami końcowymi rozruchu technologicznego zakładu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.