PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoska Pesa wygrała przetarg na 50 tramwajów dla Krakowa

  • PAP/JS    8 sierpnia 2017 - 17:06
Bydgoska Pesa wygrała przetarg na 50 tramwajów dla Krakowa
Pierwsze tramwaje powinny się pojawić w Krakowie pod koniec 2018 roku (Fot. tookapic.com/um kraków)

Bydgoska Pesa wygrała przetarg ogłoszony przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) na dostawę 50 nowych tramwajów. Jej oferta została najwyżej oceniona, pomimo że wcześniej przewoźnik wykluczył firmę z przetargu, a przywrócił ją dopiero sąd.
• Przetarg zakłada w pierwszym etapie dostawę 35 nowych tramwajów.

• Pierwsze z nich powinny się pojawić w Krakowie pod koniec 2018 roku.

• Nowe tramwaje będą niskopodłogowe i będą mieć długość ponad 30 metrów

W rozstrzygniętym przetargu uznano, że oferta Pesy opiewająca na 427,425 mln zł brutto spełnia wymagania określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) i została najwyżej oceniona w kryterium oceny ofert. Oferta uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w takich kryteriach, jak m.in. cena, koszt eksploatacji, gwarancja na każdy tramwaj ponad 36 miesięcy.

Pesa Bydgoszcz SA przedstawiła do przetargu tramwaj o nazwie 2016N Krakowiak II z ceną za jeden wagon wynoszącą 6,950 mln zł netto.

W przetargu ogłoszonym przez krakowskiego przewoźnika wpłynęły cztery oferty. Oprócz Pesy były to: konsorcjum Stadler Polska i Solaris Bus&Coach, Skoda Transportation oraz Newag SA.

W trakcie postępowania przetargowego krakowski przewoźnik wykluczył ofertę Pesy, zarzucając jej nienależyte wykonanie poprzedniej umowy na dostawy 36 tramwajów Krakowiak. Producent spóźnił się bowiem z dostawami pojazdów, co groziło utratą unijnego dofinansowania.

Bydgoska firma odwołała się od decyzji o wykluczeniu z przetargu najpierw do Krajowej Izby Odwoławczej, a następnie do sądu. Obie te instytucje nakazały przywrócenie producenta do udziału w postępowaniu.

Przetarg zakłada w pierwszym etapie dostawę 35 nowych tramwajów. Pierwsze z nich powinny się pojawić w Krakowie pod koniec 2018 roku.

Nowe tramwaje będą niskopodłogowe i będą mieć długość ponad 30 metrów. Zostaną wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, porty USB do ładowania smartfonów, oraz system liczenia pasażerów.

MPK w Krakowie otrzymało na to zadanie unijne dofinansowanie w wysokości blisko 125 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ostatni duży kontrakt na dostawę tramwajów krakowskie MPK zrealizowało w 2015 roku - wtedy 36 pojazdów o długości prawie 43 m dostarczyła bydgoska Pesa. Niskopodłogowy tramwaj przygotowano specjalnie dla Krakowa. Zakup kosztował ponad 291,2 mln zł netto, z czego 80 proc. stanowiło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wcześniej przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała niemiecka firma Bombardier Transportation. Od 2000 roku dostarczyła ona 74 niskopodłogowe pojazdy. W sumie krakowski przewoźnik podsiada ponad 260 tramwajów, z czego niemal połowa to pojazdy z obniżoną podłogą. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • odźćko, 2017-08-09 09:55:21

    Prawidłowo, kupujmy u polskich producentów taboru, takich właśnie jak bydgoski zakład.