Bydgoska spalarnia gotowa do końca 2015 r.

Umowę na budowę wspólnej spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia podpisano we wtorek z konsorcjum włoskich firm. Inwestycja, warta prawie pół miliarda złotych, zostanie zbudowana i uruchomiona do końca 2015 roku.
Bydgoska spalarnia gotowa do końca 2015 r.

Kontrakt podpisał w Bydgoszczy zarząd spółki komunalnej ProNatura jako inwestor oraz przedstawiciele wyłonionych w przetargu włoskich firm: Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A, wspólnie ubiegających się o zamówienie.

Czytaj też: Spalarnia za prawie 500 mln zł ma wykonawcę

Wykonawca odpowiedzialny jest za zaprojektowanie i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z sieciami przesyłowymi, kompostowni na odpady biodegradowalne w Bydgoszczy oraz stacji przeładunkowej w Toruniu.

"W pierwszym okresie rozpoczynamy prace projektowe i kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Prace na terenie budowy rozpoczną się zgodnie z oczekiwaniami inwestora za około dziewięć miesięcy" - zadeklarował we wtorek dyrektor Astaldi S.p.A. w Polsce Marco Giros.

Wartość całego kontraktu wynosi blisko 400 mln zł netto. 60 proc. tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie, ok. 38 proc. wynosi preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego regionalnego odpowiednika, a pozostałe środki to wkład własny.

Włoska oferta była tańsza o ponad 140 mln zł od drugiej złożonej w przetargu oferty Spółki Mostostal Warszawa. W ocenie zarządu spółki ProNatura Włosi zapewniają nie tylko niższe koszty budowy, ale również niższe koszty eksploatacji zakładu, a także niski poziom emisji, bardziej rygorystyczny od wartości wskazanych w konkurencyjnej ofercie.

To drugi przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy, ale podczas pierwszego włoska oferta także była najkorzystniejsza finansowo (choć przekraczała szacunkowy kosztorys inwestora); niemniej została odrzucona na polecenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że oferta zawierała niedopuszczalne błędy.

Ostatecznie pierwszy przetarg został unieważniony po tym, jak KIO nakazała także odrzucenie wybranej ostatecznie oferty Mostostal Warszawa S.A., a następna w kolejności, droższa o 140 mln zł, oferta konsorcjum PBG S.A. przekraczała możliwości finansowe inwestora.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Cena zrzutu/przyjęcia 1 Mg odpadów do spalarni to koszt ~ 400 pln. Po co spalać surowce wtórne ? Jest inna technologia odzysku surowców - zapytany odpiszę.

T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-09-23 20:38:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE