PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoska spalarnia odpadów rozwiąże wiele problemów

  • bad    6 listopada 2014 - 19:28
Bydgoska spalarnia odpadów rozwiąże wiele problemów

Bydgoska ekoelektrociepłownia rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem energii odnawialnej. Do końca 2015 roku uruchomiona zostanie instalacja uzupełniająca system gospodarki odpadami.
W czwartek 6 listopada w Centrum Demonstracyjnym Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 odbyło się Forum „Bydgoskich Dni Energii". Wśród prelegentów obecni byli przedstawiciele spółki ProNatura, którzy opowiedzieli o projekcie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego w aspekcie ochrony środowiska i klimatu oraz potencjału energetycznego, jaki będzie można osiągnąć po uruchomieniu zakładu.

Czytaj też: Bydgoska spalarnia odpadów powstaje bardzo szybko

Jak wyjaśniał Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura projekt ten to niezbędny wkład w proekologiczną gospodarkę odpadami w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca 2015 roku uruchomiona zostanie instalacja uzupełniająca system gospodarki odpadami dla BTOM. Hierarchia postępowania z odpadami to: zapobieganie powstawaniu odpadów, recykling, odzysk i unieszkodliwianie. Spalanie odpadów zaś jest bardzo istotnym sposobem prowadzenia odzysku, a co za tym idzie ogniwem uzupełniającym system gospodarki odpadami, mającym na celu rozwiązanie problemu zalegających gór śmieci.

Czytaj też: Mieszkańcy zapłacą za spalarnie. Wywóz śmieci może zdrożeć dwukrotnie

- Termiczne przekształcanie odpadów w tego typu instalacjach to pozyskanie energii zawartej w masie odpadów i następnie przekształcanie jej w energię elektryczną oraz cieplną. Zamiast spalać węgiel, ropę naftową czy gaz, zużywane będą niepotrzebne nikomu śmieci, które przecież są na bieżąco wytwarzane przez każdego z nas - wyjaśniał Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

- Wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów na składowiskach oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się ze zobowiązań wynikających z akcesji Polski do UE. Bydgoska ekoelektrociepłownia rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem energii odnawialnej - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • bydgoszczanin, 2014-11-07 09:40:24

    cytat: "Wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców" Większej bzdury nie słyszałem, może jeszcze spalarnie umożliwią loty na Marsa?
  • w.potega@neostrada.pl, 2014-11-07 08:46:23

    Ideologia spalania dobra. Spalać trzeba. Mamy tylko trudności z ustaleniem racjonalnej metody segregacji, w następstwie której część odpadów powinna trafić do spalarni. Które? Organiczne chyba lepiej na nawóz przetworzyć? Brakuje też nam takich kalkulacji, które wykażą obniżkę kosztów wytwarzania en...ergii elektrycznej i cieplnej. Kiedy się tym zajmiemy? Na razie to słyszę i czytam, że mieszkańcy mają więcej do oddawanych surowców dopłacać. Powinni mniej dopłacać, a za posegregowane oddawane surowce nie powinni dopłacać w ogóle.  rozwiń