PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoska spalarnia: odwołanie i opóźnienia

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    7 listopada 2011 - 12:55
Bydgoska spalarnia: odwołanie i opóźnienia

Po raz czwarty przesunięto termin złożenia ofert w przetargu na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Nowy termin - 21 listopada - został natomiast oprotestowany do Krajowej Izby Odwoławczej przez giełdowy Erbud, który uważa go za zbyt krótki.
Pierwotnie termin złożenia ofert planowano na 15 września. Późnej przesuwano go kolejno na 28 października i 7 listopada. Natomiast pod koniec października prowadzący przetarg Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura, poinformował o kolejnej zmianie terminu - tym razem na 21 listopada.

W opinii Erbudu, najnowszy termin i tak jest za krótki; nie uwzględnia specyfiki inwestycji oraz dotychczasowego przebiegu przetargu.

W odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej członek zarządu Erbudu, Józef Zubelewicz, podkreślił, że od momentu ogłoszenia przetargu zamawiający udzielił ponad 460 odpowiedzi na pytania złożone przez potencjalnych wykonawców. Wprowadzono także kilkadziesiąt istotnych zmian w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Czytaj też: Spalarnie nie dadzą rady odpadowej dyrektywie

Zubelewicz wskazał też, że o budowę spalarni - ze względu na innowacyjność tego typu inwestycji w Polsce - polscy wykonawcy zazwyczaj ubiegają się wspólnie z firmami zagranicznymi, co powoduje konieczność dwustronnego tłumaczenia dokumentacji w celu opracowaniu ofert. Zdaniem Erbudu, tłumaczenia te są czasochłonne ze względu na specjalistyczny zakres i język.

W ocenie spółki, utrudnia to uczciwą konkurencję i równe traktowanie wykonawców.

- Mając powyższe na uwadze wnoszę o wyznaczenie terminu składania w sposób, który uwzględni niezbędny dodatkowy czas na wprowadzenie zmian w treści ofert, tj. na dzień nie wcześniejszy niż 23 grudnia 2011 r. - zaznaczył Zubelewicz.

O zbyt krótkich terminach w przetargu na bydgoską spalarnię Józef Zubelewicz mówił już w niedawnej rozmowie z portalem wnp.pl.

Szacunkowa wartość projektu, w którego skład wchodzą jeszcze budowa kompostowni w Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta) i stacji przeładunkowej w Toruniu (zabierz głos/oceń prezydenta), wynosi ponad 619 mln zł, z czego prawie 340 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych. Instalacja ma przerabiać 180 tys. ton odpadów rocznie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.