PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz i Gdańsk dołączają do Raciborza i reszty. Za lokal nawet złotówkę od metra

  • Michał Nowak    9 grudnia 2016 - 07:27
Bydgoszcz i Gdańsk dołączają do Raciborza i reszty. Za lokal nawet złotówkę od metra
Gdańsk przygotował 10 lokali w pierwszej edycji programu „Lokal na start za złotówkę". (fot. Gdańsk, pixabay.com)

• Miasta coraz chętniej wynajmują lokale komunalne pod działalność komercyjną po preferencyjnych stawkach – nawet za 1 zł od metra kwadratowego.
• W ten sposób chcą nie tylko zagospodarować pustostany, ale też pobudzić lokalnych przedsiębiorców do działania i ożywić miejską przestrzeń.   
• Do grona miast, które wynajmują lokale po preferencyjnych stawkach, dołączyły ostatnio Bydgoszcz i Gdańsk.
• Zasady najmu są różne, w zależności od miasta, ale jak przyznaje ekspert, sama inicjatywa jest dobra, bo nie ma nic gorszego od pustego lokalu w mieście.
– Koszty związane z rozkręceniem własnego interesu są dla „młodych” przedsiębiorców dużym obciążeniem, chcemy więc zdjąć z nich ciężar wydatków związanych z wynajmem lokalu do prowadzenia działalności – powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, zapowiadając wdrożenie w tym mieście programu „Lokal na start za złotówkę”.

Na czym polega ta inicjatywa? Otóż miasto ogłosiło konkurs na najem lokali po preferencyjnych stawkach, gdzie w pierwszym roku najmu czynsz wynosić będzie 1 zł za mkw., w drugim roku najmu – 40 proc. stawki, którą zaoferuje przedsiębiorca w konkursie, a w trzecim roku – 70 proc. tej stawki. Pełną zaoferowaną stawkę najemca zapłaci dopiero po 36 miesiącach najmu.

Samorząd przygotował w sumie 10 lokali w różnych częściach miasta. Niektóre są przystosowane do prowadzenia działalności usługowej, inne mogą być przeznaczone np. na przestrzeń biurową. Znajdują się one głównie w dzielnicach objętych działaniami rewitalizacyjnymi.

Władze Gdańska liczą, że dzięki pomysłowości przedsiębiorców mieszkańcy zaczną zaglądać w miejsca, do których wcześniej nie zaglądali. O tym, czy program okaże się sukcesem, przekonamy się najwcześniej po 16 grudnia, bo wtedy minie termin zgłaszania ofert.

Sposób na zagospodarowanie pustostanów

Program adresowany do osób rozpoczynających działalność gospodarczą uruchomiono również w Bydgoszczy. Nazywa się „Lokal na start” i oferuje te lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znalazł się chętny najemca. Czynsz przez pierwsze dwa lata ma wynosić złotówkę za metr kwadratowy od momentu rozpoczęcia działalności.  Po upływie 24 miesięcy czynsz wzrośnie do 10 zł/mkw. Umowy będą podpisywane na czas określony - maksymalnie trzy lata.

Zarządzenie wprowadzające program zostało podpisane pod koniec października tego roku. – Liczę, że program zmotywuje tych, którzy wahają się czy rozpocząć działalność gospodarczą, która początkowo jest zawsze obciążona dużymi kosztami – argumentuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dodaje, że dodatkową korzyścią będzie zagospodarowanie miejskich lokali.

W Szczecinie również pojawiły się lokale za złotówkę, jednak z tą różnicą, że 1 zł za metr kwadratowy był stawką wywoławczą. Lokale w dzierżawę zaoferował Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w ramach akcji „Pustostan”. Zgodnie z regulaminem wylicytowana stawka obowiązuje przez pierwszy rok najmu, a po upływie tego czasu ustalana jest na drodze negocjacji. ZBiLK zaoferował lokale pod działalność usługową i handlową, jednak taką, która nie powoduje uciążliwości dla otoczenia.

Akcja w Szczecinie przyniosła efekt i część lokali, które od dawna świeciły pustkami, znalazła najemców. Powstaną w nich m.in. kawiarnio-księgarnia, biuro nieruchomości czy studio fotograficzne.×
KOMENTARZE (1)

  • Alina Kozińska, FIO, 2016-12-09 09:59:36

    Wspaniale! Potrzebne są też udogodnienia dla organizacji pozarządowych. Nie tylko "na start", ale przede wszystkim w sytuacji przerwy między projektami finansowanymi np. z UE. Na czynsz w wysokości 1 zł zrzucalibyśmy się sami i nasze rodziny, na większy - nie ma z czego brać.