PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz, osoby zaginione: Tablice na przystankach informują nie tylko o godzinie odjazów

  • Rynekseniora.pl/Gazeta Wyborcza    14 listopada 2016 - 10:25
Bydgoszcz, osoby zaginione: Tablice na przystankach informują nie tylko o godzinie odjazów
Fot. www.komunikacja.bydgoszcz.pl

Od poniedziałku (14 listopada) zdjęcia osób zaginionych, w tym m.in. starszych i cierpiących na demencję, na prośbę rodziny będą w trybie pilnym wyświetlane na ekranach systemu ITS umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej. Tablice wyświetlą także informacje o nagłych zjawiskach atmosferycznych.
Nowa metoda ma pozwolić w krótkim czasie dotrzeć do tysięcy ludzi, którzy akurat są na ulicach i podróżują komunikacją publiczną. Pasażerowie mają największą szansę, by znaleźć zabłąkaną w mieście osobę starszą lub dziecko. Pomysłodawcy systemu liczą, że mieszkańcy, którzy zobaczą poszukiwaną w autobusie lub na przystanku osobę, natychmiast skontaktują się z odpowiednimi służbami.

Do tej pory rodzina zaniepokojona zniknięciem bliskiej osoby prosiła o pomoc policję. Wszystkie patrole dostawały informacje o wieku, rysopisie, dacie zaginięcia i opisie ubrania w momencie wyjścia z domu - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza". Gdy sytuacja do tego zmuszała, za zgodą rodziny biuro prasowe policji przekazywało do mediów komunikat o poszukiwaniach ze zdjęciem osoby zaginionej, a centrum zarządzania kryzysowego rozsyłało smsy bydgoszczanom zarejestrowanym w systemie powiadamiania o zagrożeniach. Kolportowana w ten sposób informacja docierała do 6,7 tys. mieszkańców.

Teraz informacja ma mieć większy zasięg - w Bydgoszczy działa 186 ekranów ITS.

Nowy system to efekt porozumienia Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz policją.

Poza fotografiami osób zaginionych na ekranach w trybie nagłym będą się pojawiały także informacje o poważnych zagrożeniach atmosferycznych - śnieżycach, wichurach lub ulewach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.