Bydgoszcz oszczędza dzięki systemowi oświetlenia ulic

Zainstalowanie tzw. inteligentnego systemu oświetleniowego połączonego z wymianą 7300 lamp sodowych na ledowe w Bydgoszczy przynosi oszczędność ponad 65 proc. zużycia energii. Instalacja umożliwia też zdalne monitorowanie oświetlenia ulic.
Bydgoszcz oszczędza dzięki systemowi oświetlenia ulic
System pozwala na uruchomienie oświetlenie w zależności od warunków atmosferycznych oraz dostosowanie mocy światła w zależności od natężenia ruchu samochodów (fot. pixabay)

Modernizacją objęto latarnie należące Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy. Kontrakt zrealizowała spółka Energa Oświetlenie Spot, a zastosowany został system sterowania firmy Apanet Green System z Wrocławia.

"Działająca już instalacja powoduje o ponad 65 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej, co stanowi bardzo dużą oszczędność dla budżetu miasta. Lampy sodowe zostały wymienione na lampy ledowe. Instalacja jest sterowana i monitorowana zdalnie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Apanet Green System Andrzej Lis.

Wysokie oszczędności energii po wprowadzeniu inteligentnego systemu potwierdził rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

System pozwala na uruchomienie oświetlenie w zależności od warunków atmosferycznych oraz dostosowanie mocy światła w zależności od natężenia ruchu samochodów.

"System monitoruje pracę lamp w sposób ciągły. Nie ma potrzeby żeby służby techniczne jeździły nocą i sprawdzały czy lampy świecą. Serwisant wie, co się dzieje z lampą czy świeci i z jaką mocą. Praktyka podobnych, dłużej działających sieci na przykład w Paryżu pokazuje, że oszczędności kosztów obsługi serwisowej wynoszą około 30 proc." - podkreślił Lis.

ZDMiKP w Bydgoszczy jest właścicielem 12 tys. latarni, z czego 7,3 tys. zostało włączone do inteligentnego systemu oświetlania, a pozostałe nadal wyposażone są w lampy sodowe. Większość lamp w mieście należy do Enei, są to też lampy ledowe.

Inwestycja kosztowała 20 mln zł, z czego 45 proc. wyniosło dofinansowanie z programu Sowa, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu Sowa samorządy mogły uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE