PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz zamówiła tramwaje w rodzimej firmie

  • PAP    7 sierpnia 2014 - 18:55
Bydgoszcz zamówiła tramwaje w rodzimej firmie

Przedstawiciele władz Bydgoszczy podpisali dziś ze spółką PESA Bydgoszcz umowę dostawy dwunastu pięcioczłononych tramwajów typu Swing.
Jest to ciąg dalszy, realizowanej przez miasto, inwestycji budowy linii tramwajowej o długości 9,5 km, ale o podwójnym torze. Połączy ona dzielnicę Fordon (na wschodzie) z centrum, w tym z już wznoszonym węzłem komunikacyjnym w rejonie stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód.

Czytaj też: Bydgoszcz rozbudowuje sieć monitoringu miejskiego

Przewidziano uruchomienie dwóch nowych połączeń tramwajowych, których elementem będzie linia tramwajowa do Fordonu: Fordon - dworzec kolejowy „Bydgoszcz Główna" oraz Fordon - Osiedla Wyżyny i Kapuściska. Dla obsługi tych linii przewidziano 24 zestawy tramwajowe, w tym 12 nowych pięcioczłonowych zestawów, co jest przedmiotem dzisiejszej umowy miasta z PESA.

Jak wyjaśnił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, miasto zdecydowało się na zakup 12 tramwajów z opcji na 15, gdyż na kolejne pojazdy nie dostałoby wsparcia unijnego.

Zgodnie z kontraktem, PESA ma dostarczyć tramwaje do końca 2015 roku, czyli wtedy, gdy planowo ma być zakończona budowa nowej linii tramwajowej.

Czytaj też: Wiadomo, kto przebuduje tramwaje w Gdańsku

Nowe Swingi są tramwajami niskopodłogowymi, czyli przyjaznymi m.in. dla osób starszych i niepełnosprawnych. Mogą pomieścić 207 pasażerów. Nowe jednostki są wyposażone m.in. w klimatyzację, systemy informacji pasażerskich i zliczania pasażerów oraz automat biletowy. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów będzie wi-fi.

Na nowej linii tramwajowej planowany jest przewóz ponad 15 tys. pasażerów dziennie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • myślący, 2014-08-07 22:35:27

    Oby to był początek ,pozytywnego myślenia,nasze też dobre.A że nie będzie łapówy,od zagranicznych przekrętów,to tylko plus.Prawda budowniczowie gazoportu w Świnoujściu,jak tak dalej pójdzie to Włosi wydoją jeszcze drugie tyle,na ile opiewał kontrakt,a o opóżnieniu nie wspominając.