Bydgoszcz zamówiła tramwaje w rodzimej firmie

Przedstawiciele władz Bydgoszczy podpisali dziś ze spółką PESA Bydgoszcz umowę dostawy dwunastu pięcioczłononych tramwajów typu Swing.
Bydgoszcz zamówiła tramwaje w rodzimej firmie

Jest to ciąg dalszy, realizowanej przez miasto, inwestycji budowy linii tramwajowej o długości 9,5 km, ale o podwójnym torze. Połączy ona dzielnicę Fordon (na wschodzie) z centrum, w tym z już wznoszonym węzłem komunikacyjnym w rejonie stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód.

Czytaj też: Bydgoszcz rozbudowuje sieć monitoringu miejskiego

Przewidziano uruchomienie dwóch nowych połączeń tramwajowych, których elementem będzie linia tramwajowa do Fordonu: Fordon - dworzec kolejowy „Bydgoszcz Główna" oraz Fordon - Osiedla Wyżyny i Kapuściska. Dla obsługi tych linii przewidziano 24 zestawy tramwajowe, w tym 12 nowych pięcioczłonowych zestawów, co jest przedmiotem dzisiejszej umowy miasta z PESA.

Jak wyjaśnił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, miasto zdecydowało się na zakup 12 tramwajów z opcji na 15, gdyż na kolejne pojazdy nie dostałoby wsparcia unijnego.

Zgodnie z kontraktem, PESA ma dostarczyć tramwaje do końca 2015 roku, czyli wtedy, gdy planowo ma być zakończona budowa nowej linii tramwajowej.

Czytaj też: Wiadomo, kto przebuduje tramwaje w Gdańsku

Nowe Swingi są tramwajami niskopodłogowymi, czyli przyjaznymi m.in. dla osób starszych i niepełnosprawnych. Mogą pomieścić 207 pasażerów. Nowe jednostki są wyposażone m.in. w klimatyzację, systemy informacji pasażerskich i zliczania pasażerów oraz automat biletowy. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów będzie wi-fi.

Na nowej linii tramwajowej planowany jest przewóz ponad 15 tys. pasażerów dziennie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oby to był początek ,pozytywnego myślenia,nasze też dobre.A że nie będzie łapówy,od zagranicznych przekrętów,to tylko plus.Prawda budowniczowie gazoportu w Świnoujściu,jak tak dalej pójdzie to Włosi wydoją jeszcze drugie tyle,na ile opiewał kontrakt,a o opóżnieniu nie wspominając.

myślący, 2014-08-07 22:35:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE