PARTNER PORTALU
  • BGK

Były prezes PGE planuje ekspansję w miastach

  • wnp.pl/Puls Biznesu    9 sierpnia 2010 - 09:33

Paweł Urbański, były prezes PGE, pozostał w energetyce i planuje ze swoją firmą ekspansję na rynku ciepłowniczym.
Jak podaje "Puls Biznesu", Paweł Urbański wraz z Januszem Sterną, byłym dyrektorem ds. inwestycji i rozwoju w PGE, założyli firmę Inven Group, która konkuruje na rynku ciepłowniczym z takimi firmami, jak francuska Dalkia, fiński Fortum, szwedzki Vattenfall czy notowane na warszawskiej giełdzie Polish Energy Partners. Firma stawia na inwestycje w firmy średniej wielkości ciepłownictwa.

Jak czytamy w "PB", grupą docelową spółki Pawła Urbańskiego są miasta, których zapotrzebowanie na energię cieplną sięga 100 MW. Inven Group chce zastępować istniejące, nieefektywne i wysoko emisyjne i kotły węglowe, w których koszt produkcji ciepła za kilka lat ze względu na wymogi odnośnie emisji CO2, tlenków siarki, azotu i pyłów, wzrośnie nawet o 50 proc., nowymi źródłami ciepła, realizowanymi na własny koszt. W zamian oczekuje od właścicieli ciepłowni, czyli w głównej mierze samorządów, długoterminowej umowy na odbiór ciepła.

Kotły węglowe spółka chce zastępować mniejszymi jednostkami kogeneracyjnymi o mocy 30-40 MWt i 20 MWe, pozostawiając stare źródła jako rezerwę i moce szczytowe na okres mroźnej zimy. Koszt pojedynczego projektu to 150-200 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.