PARTNER PORTALU
 • BGK

Były protesty, ale farmy wiatrowe staną 2 km od zabudowań

 • pt    25 lutego 2014 - 13:06
Były protesty, ale farmy wiatrowe staną 2 km od zabudowań

Sejmik województwa podkarpackiego przyjął uchwałę, w myśl której farmy wiatrowe nie mogą powstawać w odległości mniejszej niż 2 km od zabudowań mieszkalnych.
Podczas obrad sejmiku województwa podkarpackiego wiele emocji wzbudziła dyskusja nad założeniami Wojewódzkiego Programu Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. A w szczególności  zapis mówiący o odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych i gospodarczych.

Czytaj też:Czy farmy wiatrowe mogą zniszczyć Mazury?

W tej sprawie z transparentami na sejmik przyszła grupa kilkunastu osób, z którą spotkali się marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar. Po rozmowie emocje opadły, a protestujący zgodzili się na proponowane przez zarząd zapisy.

2 km to odpowiednia odległość, aby ustrzec się od szkodliwego działania turbin wiatrowych - argumentował wicemarszałek Kuźniar. - Taka lokalizacja nie wpływa też na krajobraz i nie obniża wartości działek  – dodał.

Wojewódzki Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii został ostatecznie przyjęty przez radnych z zapisem, że odległość farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych i gospodarczych ma wynosić ponad 2 kilometry. Dokument nie ma rangi prawa miejscowego, ale ustalenia te będą ważne w przypadku, gdy firmy będą się starły o unijne dofinansowanie.

- To nie oznacza, że wyłączamy województwo podkarpackie z budowy farm wiatrowych, ale nie będziemy dofinansowywali wszystkich, bo uważamy, że farmy wiatrowe oddziałujące na środowisko pogarszają krajobraz i na stałe degradują środowisko. My z Regionalnego Programu Operacyjnego nie będziemy mogli dofinansowywać tego typu inwestycji – tłumaczył wicemarszałek.

Wojewódzki Program Rozwoju Energetyki Odnawialnej ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju województwa w zakresie energetyki odnawialnej oraz ma ułatwienie potencjalnym inwestorom realizację działań z zakresu energetyki odnawialnej wskazując m.in. obszary o korzystnych warunkach dla poszczególnych typów inwestycji, podając także ograniczenia, jakie są związane z danymi lokalizacjami.

Program przedstawia możliwości rozwoju energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i z biomasy w poszczególnych powiatach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • woj, 2014-03-25 17:50:25

  Do Janek: JEDŹ I KRZYŻ CI NA DROGĘ.
 • Janek, 2014-03-02 10:06:51

  Każda bezprawna uchwała jest nieważna. Na Podkarpaciu hasło dlaczegoś biedny boś głupi i dlaczegoś głupi boś biedny PIS wprowadza w życie. Najlepiej wyjechać z tego zadupia, STOP DASZYKOLANDIIO !!!
 • Jdgoda, 2014-03-01 13:34:55

  Nareszcie oby reszta wzięła z was przykład. Trzeba wierzyć w ludzi i w to że damy sobie rade.