PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom chce oddać oczyszczalnie ścieków

  • przegląd prasy/Puls Biznesu    7 grudnia 2009 - 11:38
Bytom chce oddać oczyszczalnie ścieków

Miasto na Górnym Śląsku wpadło na pomysł, jak z pomocą prywatnego biznesu ograniczyć komunalne koszty.
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne (BPK) szuka operatora oczyszczalni ścieków - czytamy w "Pulsie Biznesu". Wybrana firma miałaby przez dwa lata obsługiwać oczyszczalnie ścieków Miechowice i Stolarzowice, za co pobierałaby od gminy wynagrodzenie. Koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej i mediów oraz podatków wynikających z prawa wodnego zostałyby po stronie gminy.

"Decyzja o wyborze operatora została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowej analizy ekonomicznej. W ten sposób obniżymy koszty użytkowania oczyszczalni ponoszone przez gminę, która musiałaby zatrudnić dodatkowych pracowników do wykonania zadania. Jednocześnie nie stracimy kontroli, bo kierownik zatrudniony przez BPK będzie czuwał nad działalnością operatora" - tłumaczy cytowana przez gazetę Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zdaniem ekspertów z branży, wadą zaproponowanego przez magistrat rozwiązania może być krótki czas obowiązywania umowy. W Europie Zachodniej takie umowy zawiera się zwykle na pięć do piętnastu lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 03:26:53

    czyli cały zysk dla gminy z tego przekazania oprze sie na jednym człowieku