PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom. Detektywistyczny raport ws. odpadów trafi do organów ścigania

  • PAP/AH    29 września 2017 - 14:36
Bytom. Detektywistyczny raport ws. odpadów trafi do organów ścigania
Przeciwko nielegalnemu składowaniu odpadów w Bytomiu protestują mieszkańcy, którzy zarzucają bierność władzom i instytucjom. Fot. Shutterstock

W przyszłym tygodniu, przygotowany na zlecenie władz Bytomia raport ws. nielegalnego składowania odpadów trafi do organów ścigania - zapowiedział prezydent Damian Bartyla. Zaapelował też o zmiany prawa zwiększające skuteczność walki z tym procederem.




• Walka z nielegalnymi odpadami jest kluczową sprawą dla prezydenta Bytomia Damiana Bartyli. 

• Elementem zainicjowanej przez niego kampanii był raport ws. nielegalnego składowania odpadów przygotowany przez agencję detektywistyczną. 

• Teraz raport trafi do organów ścigani.

 

O przygotowanym przez agencję detektywistyczną raporcie nt. składowania w mieście nielegalnych odpadów przez zorganizowane grupy przestępcze, bytomski samorząd informował już w ub. tygodniu.

W piątek (29 września) prezydent Damian Bartyla przedstawił autorów zamówionego na początku tego roku opracowania. Poinformował też, że materiał - po zakończeniu jego analizy przez prawników - przekaże w przyszłym tygodniu organom ścigania.

Bartyla deklarował też, że od początku swojej kadencji walczy z nielegalnymi odpadami. Jak podkreślał, ponieważ droga administracyjno-prawna jest "wysoce nieskuteczna", zdecydował się na "niestandardowe działanie", prosząc o pomoc prywatną agencję detektywistyczną.

- Powstał bardzo dobry, szczegółowy materiał - ocenił prezydent sygnalizując, że ze względu na dobro dalszych czynności, nie może zdradzać jego szczegółów.

Powiedział też, że w Bytomiu, jak i całym województwie, jest wiele terenów zdegradowanych - wymagających niwelacji, utwardzenia i zapewnienia odpowiedniej nośności pod kątem ich nowego zagospodarowania. Zaznaczył, że "nie zawsze firmy, które prowadzą działalność związaną z ich rewitalizacją działają zgodnie z prawem" - zamiast odpadów nieszkodzących środowisku i ludzkiemu zdrowiu, pojawiają się tam np. odpady niebezpieczne.

Dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego Dariusz Woźnicki (były wiceszef Centralnego Biura Śledczego, który wcześniej współtworzył wydział antykorupcyjny śląskiej policji) mówił, że przygotowany przez nią raport ma być dla organów ścigania "materiałem wspomagającym".

Ponad trzystustronicowe opracowanie - według Woźnickiego - obrazuje nielegalną działalność "na dużą skalę". Dodał, że udokumentowanych zostało co najmniej kilkanaście przypadków. "Jeżeli służby odpowiednio zadziałają, te rzeczy zostaną ujawnione - po prostu muszą zostać fizycznie odkopane i szczegółowo zbadane" - zaznaczył przedstawiciel firmy.

- Niektóre rzeczy lały się - więc są to jakieś substancje chemiczne: rozpuszczalniki, farby, które są najdroższe w utylizacji  - mówił Woźnicki akcentując, że utylizacja niektórych substancji, wśród nich niesprzedanych produktów, jest bardzo droga - często droższa niż koszt ich wyprodukowania. "Niestety opłaca się to załatwiać w inny sposób i niektórzy z tego korzystają, a ponieważ kary są po 2 tys. zł, obawa jest niewielka - sygnalizował.

Jak dodał legalne pozbycie się ciężarówki szkodliwych odpadów to koszt rzędu 5 tys. zł. - Jeśli w niektórych przypadkach można było wysypać gdzieś 20 takich samochodów dziennie, schować coś, zmielić, zakopać - to oznacza czysty zysk rzędu 100 tys. zł dziennie. To pokazuje też, jakimi pieniędzmi można operować, dobierając sobie prawników, system ochrony itd. - mówił.







×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2017-09-29 19:14:07

    Legalne pozbycie się ciężarówki szkodliwych odpadów to koszt rzędu 5 tys. zł. - Jeśli w niektórych przypadkach można było wysypać gdzieś 20 takich samochodów dziennie, schować coś, zmielić, zakopać - to oznacza czysty zysk rzędu 100 tys. zł dziennie. To pokazuje też, jakimi pieniędzmi można operować..., dobierając sobie prawników, system ochrony itd. A niedawno po tym jak sędzia Trybunału Konstytucyjnego ujawnił, że Polska jest na wskroś skorumpowana - to POsypały się na niego gromy...  rozwiń