Bytom Odrzański wypróbuje system segregowania śmieci Eko AB

Bytom Odrzański to pierwsze miasto w woj. lubuskim, które zdecydowało się wypróbować wymyślony przez inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza system segregowania śmieci Eko AB.
Bytom Odrzański wypróbuje system segregowania śmieci Eko AB

Między sześcioma blokami stanął tzw. mini punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwany ekodomkiem albo ekokioskiem. Domek o wymiarach 4 na 6 m zastąpił tradycyjną altanę śmieciową. Mieszkańcy bloków znosili tam posegregowane wstępnie śmieci. W ekodomku człowiek segregował je na ponad 20 frakcji. Wrzucał je do osobnych kontenerów, a odpady organiczne zamykał w chłodni. W ten sposób udawało się odzyskać ok. 80 proc. surowców wtórnych. To wynik kilkakrotnie wyższy niż przy innych stosowanych w Polsce metodach selektywnej zbiórki - informuje "Metro".

Czytaj też:  System z Nakła sprawdziłby się i w dużych miastach

Na pomysł segregowania śmieci bezpośrednio na osiedlach wpadł Andrzej Bartoszkiewicz, emerytowany już dziś inżynier rolnictwa. Swój pomysł nazwał System Eko AB. Zaczął jeździć po konferencjach dla samorządowców i przekonywać, że kioski mogą zastąpić budowane za grube miliony zmechanizowane sortownie. Poza Bytomiem Odrzańskim dało się przekonać Nakło nad Notecią i jedną spółdzielnię w Płocku.

Czytaj też: Mocne słowa o powolnej nowelizacji „ustaw śmieciowych”

Takie domki mogłyby na siebie dobrze zarabiać, gdyby było ich dużo - sprzedaż precyzyjnie podzielonych frakcji na masową skalę mogłaby przynieść samorządom zyski. Ale w dużych miastach nikt o systemie AB nie chce słyszeć

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co za bzdury w tym artykule, Nakła nikt nie przekonywał, to po pierwsze, po drugie - Nakło opracowało swój własny system nie mający nic wspólnego z systemem pana B., po trzecie - Nakło nie przyjmuje w swoich mini pszokach odpadów organicznych

nakielanin, 2014-09-19 07:28:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE