PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom Odrzański wypróbuje system segregowania śmieci Eko AB

  • PAP/Metro    18 września 2014 - 06:59
Bytom Odrzański wypróbuje system segregowania śmieci Eko AB

Bytom Odrzański to pierwsze miasto w woj. lubuskim, które zdecydowało się wypróbować wymyślony przez inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza system segregowania śmieci Eko AB.
Między sześcioma blokami stanął tzw. mini punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwany ekodomkiem albo ekokioskiem. Domek o wymiarach 4 na 6 m zastąpił tradycyjną altanę śmieciową. Mieszkańcy bloków znosili tam posegregowane wstępnie śmieci. W ekodomku człowiek segregował je na ponad 20 frakcji. Wrzucał je do osobnych kontenerów, a odpady organiczne zamykał w chłodni. W ten sposób udawało się odzyskać ok. 80 proc. surowców wtórnych. To wynik kilkakrotnie wyższy niż przy innych stosowanych w Polsce metodach selektywnej zbiórki - informuje "Metro".

Czytaj też:  System z Nakła sprawdziłby się i w dużych miastach

Na pomysł segregowania śmieci bezpośrednio na osiedlach wpadł Andrzej Bartoszkiewicz, emerytowany już dziś inżynier rolnictwa. Swój pomysł nazwał System Eko AB. Zaczął jeździć po konferencjach dla samorządowców i przekonywać, że kioski mogą zastąpić budowane za grube miliony zmechanizowane sortownie. Poza Bytomiem Odrzańskim dało się przekonać Nakło nad Notecią i jedną spółdzielnię w Płocku.

Czytaj też: Mocne słowa o powolnej nowelizacji „ustaw śmieciowych”

Takie domki mogłyby na siebie dobrze zarabiać, gdyby było ich dużo - sprzedaż precyzyjnie podzielonych frakcji na masową skalę mogłaby przynieść samorządom zyski. Ale w dużych miastach nikt o systemie AB nie chce słyszeć

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • nakielanin, 2014-09-19 07:28:59

    Co za bzdury w tym artykule, Nakła nikt nie przekonywał, to po pierwsze, po drugie - Nakło opracowało swój własny system nie mający nic wspólnego z systemem pana B., po trzecie - Nakło nie przyjmuje w swoich mini pszokach odpadów organicznych