PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom ruszył z "Akcją zima"

  • bad    24 listopada 2015 - 13:14
Bytom ruszył z "Akcją zima"

Na ulicach Bytomia stanęło czternaście koksowników. Fot. mat. prasowe

Czekający przy telefonie dyspozytor „Akcji zima”, przyjmujący wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników należących do gminy, a także zabezpieczone ponad 2500 ton soli, 850 ton piasku, czternaście koksowników oraz niezbędny sprzęt do odśnieżania. W Bytomiu uruchomiono zimowe utrzymanie miasta.
Na „Realizację pakietu usług sanitarno-porządkowych na terenie miasta Bytomia”, w tym na zimowe utrzymanie miasta, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej przeznaczył 3,8 mln złotych. Wykonawca posiada w swoich magazynach 2500 ton soli i 700 ton piasku przeznaczonych do likwidacji skutków zimy.

W pełnej gotowości jest też niezbędny sprzęt: sześć pługo-solarek, dziesięć pługo-piaskarek /do ulic/ oraz sześć pługo-piaskarek do zimowego utrzymania chodników. W pogotowiu czeka też pług wirnikowy i ładowarki do śniegu.

Priorytetem przejezdność głównych tras komunikacyjnych

Dodatkowo MZZiGK zabezpieczył 20 ton soli oraz prawie 150 ton piasku. Do dyspozycji jest także 14 koksowników.

- Będziemy je ustawiać na głównych przystankach komunikacji miejskiej, kiedy temperatura spadnie poniżej –15C. Uruchomiliśmy również całodobowy kontakt telefoniczny, gdzie można zgłaszać problemy związane z akcją zima - mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

Dyspozytor „akcji zima” – pod numerem 32 42 07 780 czeka na wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy.

Czytaj też: Miasta będą testować metody odśnieżania

- W czasie akcji zima priorytetem jest zapewnienie przejezdności na głównych trasach komunikacyjnych w mieście. Szczególną uwagę będziemy zwracać na drogi, z których korzystają autobusy komunikacji miejskiej. Ponadto przy głównych skrzyżowaniach w mieście, a także w niektórych niebezpiecznych miejscach ustawione zostały skrzynie z piaskiem, z którego mogą korzystać kierowcy – dodaje Ewa Nazarewicz.

Wypożyczenia sprzętu w razie konieczności

W przypadku wystąpienia nadmiernych opadów śniegu Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej ma także zapewnienie od innych wykonawców, że będzie mógł wypożyczyć dodatkowe ilości sprzętu w celu likwidacji skutków zimy.

Przypomnijmy, że na okres jesienno-zimowy uruchomiono również całodobowy numer telefonu: 800 100 022, pod którym można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych. Dzwonić można także bezpośrednio do Straży Miejskiej pod nr tel.: 32 281 18 24 lub do noclegowni przy ul. Kosynierów, pod nr tel.: 32 387 63 89. Noclegownia w Bytomiu dysponuje nie tylko setką miejsc dla osób bezdomnych, ale także ogrzewalnią, która pomieści 40 osób.

Ogrzewalnia jest czynna codziennie od października do końca marca każdego roku, od 20.00 do 8.00. Każdy „podopieczny” ogrzewalni może skorzystać tu nie tylko z toalety, łaźni, krzesła lub ławki – aby w cieple na siedząco spędzić noc, ale także z gorącego napoju w postaci herbaty – mówi Adam Tomaszewski, kierownik bytomskiej noclegowni. Co ważne, do ogrzewalni, w przeciwieństwie do noclegowni nie jest wymagane skierowanie od pracownika socjalnego.

Dużą rolę zimą odgrywają także sami mieszkańcy miasta. Do obowiązków właścicieli nieruchomości wzdłuż których biegnie chodnik, należy jego oczyszczenie ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Z kolei o usuwaniu nawisów śnieżnych oraz sopli lodowych na rynnach i dachach muszą pamiętać zarządcy nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.