PARTNER PORTALU
  • BGK

Cała Polska będzie promowała autobusy i tramwaje. I to przez dwa dni

  • PAP    19 września 2013 - 08:03

W weekend kilkanaście miast w Polsce będzie promować transport publiczny, jako ekologiczną alternatywę dla samochodu. W tych dniach z bezpłatnego transportu będzie można skorzystać m.in. w Warszawie i Poznaniu. Organizowane będą także pikniki i gry dla najmłodszych.
Od poniedziałku trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym czasie setki europejskich miast i samorządów promuje rowery, spacery czy komunikację miejską, jako alternatywę dla samochodów. Celem kampanii jest kształtowanie zachowań proekologicznych i pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.

Nie inaczej będzie w Polsce, gdzie w weekend, w ramach dnia bez samochodu, w kilkunastu miastach kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Rolę biletu spełni dowód rejestracyjny. Mimo, iż "kalendarzowo" Europejski Dzień bez Samochodu przypada w niedzielę, część samorządów postanowiła zorganizować go wcześniej.

Najbardziej zadowoleni mogą być mieszkańcy Poznania, tam władze miejskie zdecydowały się na organizację "Tygodnia bez samochodu". Do niedzieli każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu może za darmo korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM. Tego dnia dla mieszkańców zostanie zorganizowany także festyn w centrum miasta. Będzie na nim można zobaczyć autobus wyposażony w system obsługujący nową kartę aglomeracyjną oraz złożyć wniosek o otrzymanie takowej.

W piątek z bezpłatnej komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać kierowcy w Lublinie, Częstochowie i we Wrocławiu. W Lublinie pasażerowie podczas kontroli biletów będą otrzymywali naklejki promujące transport zbiorowy z napisami "Lubię bus" i "Lubię trol", a w niedzielę wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie jeździć zabytkowym turystycznym trolejbusem ZIU-tek.

W piątek w stolicy Dolnego Śląska z darmowego przejazdu będzie można także skorzystać wybierając Przewozy Regionalne i Koleje Dolnośląskie na obszarze Gminy Wrocław. W sobotę w ramach dnia otwartego w miejskich zakładach transportowych, będzie można zwiedzić zajezdnie tramwajowe i autobusowe, a pod okiem instruktora spróbować swoich sił jako motorniczy.

W Suwałkach mieszkańcy w sobotę przejadą ulicami miasta w korowodzie rowerowym. Pojedzie z nimi prezydent miasta Czesław Renkiewicz. Nowością w tym roku będzie przemarsz pieszych oraz miłośników nordic walking od Zalewu Arkadia do parku miejskiego, gdzie zostanie zorganizowany festyn. Miasto przewidziało dla posiadaczy samochodów osobowych także darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

Podobne wydarzenia odbywać się będą również w Warszawie, choć tu z darmowej komunikacji będzie można skorzystać dopiero w niedzielę. W sobotę na terenie zajezdni tramwajowej Mokotów i zajezdni autobusowej Woronicza odbędzie się impreza plenerowa dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej. Zwiedzić będzie można zajezdnie oraz obejrzeć lub wybrać się na wycieczkę zabytkowym autobusem bądź tramwajem. Będą również występy i koncerty oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Także w sobotę będzie można zobaczyć od środka budowę II linii warszawskiego metra. Osoby, które wysłały wcześniej swoje zgłoszenia, będą mogły zobaczyć powstające stacje Rondo ONZ i Stadion Narodowy. Dla pozostałych zainteresowanych budową podziemnej kolejki powstanie specjalny punkt informacyjny w okolicy stacji Świętokrzyska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.