PARTNER PORTALU
  • BGK

Car-sharing w Gdyni jeszcze w tym roku. Jaka będzie odpowiedź innych miast Pomorza?

  • MN    8 sierpnia 2017 - 13:29
Car-sharing w Gdyni jeszcze w tym roku. Jaka będzie odpowiedź innych miast Pomorza?
Usługa car-sharingu jest już rozpowszechniona w wielu miastach europejskich, ale funkcjonuje także w Polsce. (fot. pixabay)

Gdynia ma mieć system car-sharingu jeszcze w tym roku. Docelowo samorząd chce współdzielić system z Gdańskiem, Sopotem i innymi okolicznymi miastami.
• Władze Gdyni czekają na odpowiedź od okolicznych samorządów, czy również są zainteresowane wejściem w system car-sharingu. 

• System ma działać tak, że nie będzie generował kosztów po stronie samorządu. Gminy będą decydować o uprzywilejowaniu tych pojazdów.

• Z car-sharingu korzystają też m.in. Warszawa i Kraków, a wkrótce do tego grona ma dołączyć Poznań. 

Prace nad uruchomieniem car-sharingu w Gdyni rozpoczęły się w styczniu. Prawdopodobnie usługa współdzielenia aut będzie dostępna w tym mieście jeszcze w tym roku. 

– Analizowaliśmy rozwiązania, które są wdrażane w Polsce, w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. W naszym przekonaniu udało się nam wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie i po dzisiejszym spotkaniu z samorządowcami jestem w stanie z dużym optymizmem wnioskować, że car-sharing zadebiutuje w Gdyni jeszcze w tym roku – powiedział podczas konferencji prasowej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Czytaj też: Wypożyczalnia elektrycznych skuterów na minuty ruszyła w Poznaniu

Władzom Gdyni towarzyszyło jednocześnie przekonanie, że usługa współdzielonych samochodów będzie najkorzystniejsza wówczas, kiedy wszystkie okoliczne miasta będą ze sobą współpracować. Dlatego władze miasta do współpracy w tym obszarze zaprosiły okoliczne samorządy – Gdańsk, Sopot, Rumię, Redę, Wejherowo i Pruszcz Gdański. 

– Mamy wielką nadzieję, że uda się nam wprowadzić usługę samochodu współdzielonego w całej aglomeracji. Szczególnie, że wypracowane przez nas rozwiązanie w naszej ocenie jest najlepsze dla wszystkich samorządów – powiedział Bartoszewicz i dodał, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadały i władze Gdyni czekają na opinię pozostałych miast. 

Koncepcja uruchomienia car-sharingu zakłada w Gdyni takie rozwiązanie, które nie będzie generować kosztów po stronie miasta. Rolą samorządu będzie za to wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na uprzywilejowanie samochodów współdzielonych.

Czytaj też: Dwa wojewódzkie miasta rozbudowują sieć rowerową

Dzięki car-sharingowi można wypożyczać samochody niemal z dowolnego miejsca w mieście (w zależności od tego, jakie rozwiązanie stosuje dostawca usługi) i płacić za faktycznie przejechane kilometry. 

Car-sharing wpływa na ograniczenie liczby aut w centrach miast, a przez to również na poprawę jakości powietrza. Usługa jest już rozpowszechniona w wielu miastach europejskich, ale zyskuje na znaczeniu także w Polsce. Z car-sharingu skorzystamy np. w Krakowie i Warszawie. System powstanie również w Poznaniu, a prezydent tego miasta zadeklarował nawet, że kiedy system wejdzie w życie, to rozważy sprzedaż swojego prywatnego samochodu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Turysta,rowerzysta, 2017-08-09 10:57:22

    Car-sharing chce wprowadzić Trójmiasto w ramach całej Aglomeracji. Nic nie mowimy tradycyjnie o Helu. Czy należy też do Aglomeracji?Warto porozmawiać o transporcie zbiorowym a przy okazji.rowerowym.Osławiona,reklamowana w przewodnikach helska trasa rowerowa nie istnieje. Marszałek Struk od wielu lat... obiecuje ścieżkę przez Juratę,ale ścieżki nie ma. Rowerzyści jadą po chodnikach lub narażając życie,po drodze głównej,samochodowej nr 216. Niestety nie pokazują tego dramatu media,które zapraszamy na najbliższe ,razem z Panem Marszałkiem,który podobno pochodzi z Juraty. Generalnego remontu wymaga również trasa rowerowa od Juraty do Helu.  rozwiń
  • ratio, 2017-08-08 14:33:50

    zamiast rozwijać komunikację zbiorową, idą w kierunku zwiększania liczby samochodów w miastach... Nawet, jeśli będą to auta elektryczne, to jednak auta korkujące ruch w mieście. Znając ponadto Polaków - w każdym będzie jechał jeden człowiek, kierowca...I zapewne będą to pojazdy uprzywilejowane......  rozwiń