PARTNER PORTALU
  • BGK

Car-sharing w Krakowie szybciej niż Warszawie

  • MN    12 października 2016 - 20:52
Car-sharing w Krakowie szybciej niż Warszawie
Usługa car-sharingu funkcjonuje w wielu miastach europejskich. (fot. pixabay)

• Od początku października w Krakowie można korzystać z systemu car-sharing.
• Polega on na dostępie do samochodu z poziomu smartfona, gdzie płacimy za czas użytkowania i przejechane kilometry.
• Usługę o nazwie Traficar wprowadził nie samorząd, ale firma - największa polska wypożyczalnia samochodów Express.
W usłudze w Krakowie – pierwszej w Polsce na tak szeroką skalę – dostępne jest 100 samochodów marki Opel Corsa. Aby korzystać z usługi, rejestrujemy swoje dane (również te z prawa jazdy) i kartę płatniczą w systemie – na stronie internetowej lub przez aplikację.

Samochód otwieramy za pomocą smatfona, kluczyki czekają w środku. Paliwo uzupełnia operator usługi. Opłata za każdy pokonany kilometr to 80 groszy. Za minutę jazdy płacimy 50 gr. Natomiast 10 gr płacimy za minutę postoju, jeśli zamierzamy jeszcze wrócić do wypożyczonego auta.

Usługa car-sharingu jest już rozpowszechniona w wielu miastach europejskich. Wpływa na ograniczenie liczby aut w centrach miast, a przez to na poprawę jakości powietrza, czasami także powoduje, że piesi odzyskują przestrzeń publiczną, bo po drogach porusza się mniej samochodów. Zagraniczne doświadczenia pokazują, że często np. drugie auto w rodzinie używane jest tylko do weekendowych podróży. Przy systemie car-sharingu, może być ono już niepotrzebne.

 

Kolejne miasta w Polsce planują dołączyć do systemu car-sharingu. Warszawski ratusz ogłosił w sierpniu postępowanie w sprawie wyłonienia koncesjonariusza, który uruchomi w stolicy system na 300-500 samochodów. Czy będzie to właśnie Traficar? Możliwe, bo firma zapowiedziała, że wkrótce uruchomi swoje usługi również w stolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.