PARTNER PORTALU
  • BGK

CarSharing. Samochody na wynajem w Trójmieście już w styczniu 2018 roku

  • pt    28 sierpnia 2017 - 12:39
CarSharing. Samochody na wynajem w Trójmieście już w styczniu 2018 roku
Samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumii i Wejcherowa zadeklarowały wsparcie inicjatywy carsharingu. (fot. pixabay)

28 sierpnia podpisano list intencyjny, który oficjalnie otwiera drogę do uruchomienia usługi carsharingowej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Redzie, Rumii i Wejcherowie. Samochody pojawią się tam już w styczniu 2018 roku.
• Warunkiem uruchomienia CarSharingu w Trójmieście jest budowa floty pojazdów niskoemisyjnych/hybryd, które z czasem zastąpione zostaną flotą samochodów elektrycznych.

• Samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumii i Wejcherowa zadeklarowały wsparcie inicjatywy carsharingu.

• Dodatkowo, Trójmiasto może udostępnić specjalne miejsca dla samochodów wynajmowanych, na ich wyłączny użytek w strefie miejskiej i poza nią.

Jak czytamy w liście intencyjnym, termin zastąpienia samochodów niskoemisyjnych samochodami na prąd, ma nastąpić w momencie zapewnienia infrastruktury, czyli przede wszystkim stacji ładowania, co miasta wstępnie oszacowały na rok 2020.

Za zalety carsharingu miasta uznały: możliwość posiadania samochodu bez konieczności kupowania czy możliwość korzystania z różnorodnych form ekologicznego transportu.

Ważnym argumentem przemawiającym za usługą jest też „zmniejszanie liczby samochodów, które są użytkowane w sposób sporadyczny i stanowią obciążenie dla systemu transportowego oraz parkingowego” oraz „zastępowanie samochodów, które ze względów technologicznych stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego, flotą nowoczesnych, niskoemisyjnych samochodów współdzielonych” - czytamy w podpisanym dziś liście intencyjnym.

Samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumii i Wejcherowa zadeklarowały wsparcie inicjatywy carsharingu, które może polegać na ustanowieniu preferencyjnych stawek za parkowanie. Warto dodać przy tej okazji, że w Warszawie, gdzie carsharing działa od czerwca, żadnych ulg nie zastosowano.

Dodatkowo, trójmiasto może udostępnić specjalne miejsca dla samochodów wynajmowanych, na ich wyłączny użytek w strefie miejskiej i poza nią. Nie bez znaczenia jest też chęć pomocy w promocji usługi i przybliżania idei współdzielonej mobilności mieszkańcom.

Decyzja o udzielonym wparciu zostanie określona przez każdy z samorządów indywidualnie „w zależności od przyjętych strategii rozwoju, funkcjonujących rozwiązań w obszarze transportu i organizacji ruchu”.

Poparcie dla projektu wyraziły też firmy: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz spółka Innobaltica., które zaproponowały swoje wsparcie przy rozwoju rozwiązań proekologicznych.

Panek CarSharing zadeklarował, że samochody w Trójmieście pojawią się już w styczniu 2018 roku. Sposób wypożyczenia i warunki będą takie same jak w uruchomionym już carsharingu w Warszawie. Trójmiasto jest kolejnym etapem rozwoju carsharingu w Polsce, firma Panek prowadzi rozmowy z władzami innych miast i planuje dalszy rozwój.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • kaszub, 2017-08-28 15:19:51

    Wejherowo a nie Wejcherowo..... co za błędy redakcja popełnia...