PARTNER PORTALU
  • BGK

Carsharing w Trójmieście: 200 samochodów do wynajęcia na czas

  • PAP/MN    27 października 2017 - 14:06
Carsharing w Trójmieście: 200 samochodów do wynajęcia na czas
Flota Traficara w Trójmieście składa się z pojazdów marki Renault Clio. Takie same jeżdżą np. po Warszawie. (fot. Youtube)

200 samochodów dostępnych jest w Trójmieście w ramach usługi wynajmu auta na czas.
• Samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu w ramach strefy.

• Docelowo usługa ma być dostępna w aglomeracji od Pruszcza Gdańskiego aż po Wejherowo.

• W aglomeracji trójmiejskiej rozważane jest np. włączenie carsharingu do platformy biletu metropolitalnego.

O uruchomieniu od piątku usługi wynajmu auta na czas (ang. carsharing) w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie poinformowano podczas konferencji w Gdyni. Wypożyczenie samochodu odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Docelowo usługa ma być dostępna też na terenie sąsiednich miast i gmin: Pruszcz Gdański, Wejherowo, Rumia i Reda.

Pod koniec sierpnia prezydenci i burmistrzowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz przedstawiciele trzech firm (Panek, Traficar i Keratronik), które będą odpowiedzialne za funkcjonowanie wynajmu hybrydowych i elektrycznych samochodów, podpisali list intencyjny dotyczący wdrożenia usługi carsharingu w aglomeracji.

W Trójmieście dostępne są już samochody na wynajem spółki Traficar. Samochód na czas można wynająć w Gdańsku w ramach strefy obejmującej dzielnice: Osowa, Matarnia, Żabianka, Przymorze, Brzeźno, Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Piecki-Migowo, Siedlce, Śródmieście, Jasień, Ujeścisko, Kowale oraz Orunia Górna. Strefa w Gdyni obejmuje: Obłuże, Chylonię, Śródmieście, Redłowo, Karwiny i Dąbrowę. Auta dostępne są też w Sopocie. W ramach strefy samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu.

Spółka zapowiada rozszerzanie strefy dostępności usługi, na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez użytkowników. W Trójmieście jest również możliwość przemieszczania się wynajętym autem między miastami w ramach standardowej taryfy, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Czytaj też: Carsharing: Jak działają wypożyczalnie miejskich samochodów?

Flota Traficara w Trójmieście liczy 200 pojazdów marki Renault Clio. Poinformowano, że ceny za korzystanie z systemu są takie same jak we wszystkich pozostałych miastach, gdzie usługa już działa. Każdy przejechany kilometr kosztuje 0,80 zł, minuta jazdy - 0,50 zł, a minuta postoju - 0,10 zł.

Dodatkowe miejsca parkingowe dla aut na wynajem stanowią stacje paliwowe partnera usługi - PKN ORLEN. W Trójmieście jest to 10 stacji, z czego trzy znajdują się w Gdyni a siedem w Gdańsku.

Wypożyczenie samochodu odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na stronie: www.traficar.pl Firma zapewnia, że aplikacja w smartfonie pozwala na szybką lokalizację najbliższego dostępnego pojazdu, a użytkownik może go zarezerwować w dowolnym momencie.

Coraz więcej miast korzysta z carsharingu 

Usługa została uruchomiona na rynku polskim rok temu w Krakowie (200 aut). Od czerwca 2017 r. jest dostępna w Warszawie (300 aut), a od niedawna również w Poznaniu i Wrocławiu (po 150 aut w każdym z miast). Kolejnym obszarem rozwoju ma być Aglomeracja Śląska.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni na podstawie swoich doświadczeń korzystania z usługi w Warszawie powiedział, że "jest to zdecydowanie najtańsza forma podróżowania nie swoim samochodem, poza komunikacja publiczną". Zapewnił, że od razu po zakończeniu wynajmu auta otrzymuje się fakturę za skorzystanie z usługi.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.