Cementownie: Śmieci nadają się na paliwo, a trafiają na wyspiska

  • PAP/Puls Biznesu
  • 26-01-2015
  • drukuj
Polskie odpady trafiają na wysypiska, bo nie opłaca się ich przerabiać - alarmują cementownie korzystające z tzw. paliwa alternatywnego.
Cementownie: Śmieci nadają się na paliwo, a trafiają na wyspiska
Cementownie chcą paliw zastępować węgiel paliwami alternatywnymi ze śmieci (fot.arch.)

Sprawę opisuje "Puls Biznesu". Jak szacuje Stowarzyszenie Producentów Cementu, około 55 proc. zeszłorocznego zapotrzebowania cementowni na paliwo zaspokoiły tzw. paliwa alternatywne. To wyselekcjonowane, wysokokaloryczne odpady poddane suszeniu i specjalnej obróbce.

"Chcemy podnieść współczynnik zastępowalności węgla do 70 proc., ale barierą jest dostępność paliw alternatywnych odpowiedniej jakości" - mówi Jan Deja z SPC.

Problemy pojawiły się po wprowadzeniu w połowie 2013 r. tzw. ustawy śmieciowej. Segregacja odpadów komunalnych sprawiła, że poszczególne frakcje odpadów trafiają nie na wysypiska, ale do recyklingu. Jest też druga teoria, znajdująca więcej zwolenników.

"Przedsiębiorstwom - zwłaszcza tym, które za bardzo niskie stawki wygrały przetargi na odbiór śmieci komunalnych - opłaca się segregować śmieci tylko na papierze, odprowadzić niższą opłatę i nie myśleć o recyklingu" - mówi Józef Mokrzycki, prezes zajmującej się gospodarką odpadami firmy Mo-BRUK.

Na wysypiska w Polsce trafia około 70 proc. śmieci. W Holandii i Szwecji marnuje się tylko 1 proc., a w Niemczech - 0,5 proc. odpadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do segregacji brakuje ludzi, aby problem rozwiązać, trzeba pogadać z sądami aby za drobne sprawy nakazywały roboty publiczne, ale nie w dniach lub godzinach tylko w kilogramach posegregowanych śmieci przy taśmie. Nie będzie to łatwe, ale możliwe.

Żyrant ze Spychowa, 2015-02-22 22:07:05 odpowiedz

Wystarczy, by cementownie płaciły za wykonaną przez recyklera pracę i ilość RDF (mityczne określenie dla paliwa alternatywnego, dla niewtajemniczonych) wzrośnie natychmiast!

DzisiajJaTeż, 2015-01-26 11:19:55 odpowiedz

W Niemczech takie odpady komunalne (EBS) są kwalifikowane jako biomasa i spalane w elektrowniach i cementowniach... i mają wiele problemów z głowy. A u nas się nie da i trzeba palić cennym węglem, a odpady w najlepszym wypadku na śmietnisko lub do lasu czy rzeki.

RDF, 2015-01-26 11:11:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE