PARTNER PORTALU
 • BGK

Cementownie: Śmieci nadają się na paliwo, a trafiają na wyspiska

 • PAP/Puls Biznesu    26 stycznia 2015 - 06:41
Cementownie: Śmieci nadają się na paliwo, a trafiają na wyspiska
Cementownie chcą paliw zastępować węgiel paliwami alternatywnymi ze śmieci (fot.arch.)

Polskie odpady trafiają na wysypiska, bo nie opłaca się ich przerabiać - alarmują cementownie korzystające z tzw. paliwa alternatywnego.
Sprawę opisuje "Puls Biznesu". Jak szacuje Stowarzyszenie Producentów Cementu, około 55 proc. zeszłorocznego zapotrzebowania cementowni na paliwo zaspokoiły tzw. paliwa alternatywne. To wyselekcjonowane, wysokokaloryczne odpady poddane suszeniu i specjalnej obróbce.

"Chcemy podnieść współczynnik zastępowalności węgla do 70 proc., ale barierą jest dostępność paliw alternatywnych odpowiedniej jakości" - mówi Jan Deja z SPC.

Problemy pojawiły się po wprowadzeniu w połowie 2013 r. tzw. ustawy śmieciowej. Segregacja odpadów komunalnych sprawiła, że poszczególne frakcje odpadów trafiają nie na wysypiska, ale do recyklingu. Jest też druga teoria, znajdująca więcej zwolenników.

"Przedsiębiorstwom - zwłaszcza tym, które za bardzo niskie stawki wygrały przetargi na odbiór śmieci komunalnych - opłaca się segregować śmieci tylko na papierze, odprowadzić niższą opłatę i nie myśleć o recyklingu" - mówi Józef Mokrzycki, prezes zajmującej się gospodarką odpadami firmy Mo-BRUK.

Na wysypiska w Polsce trafia około 70 proc. śmieci. W Holandii i Szwecji marnuje się tylko 1 proc., a w Niemczech - 0,5 proc. odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Żyrant ze Spychowa, 2015-02-22 22:07:05

  Do segregacji brakuje ludzi, aby problem rozwiązać, trzeba pogadać z sądami aby za drobne sprawy nakazywały roboty publiczne, ale nie w dniach lub godzinach tylko w kilogramach posegregowanych śmieci przy taśmie. Nie będzie to łatwe, ale możliwe.
 • DzisiajJaTeż, 2015-01-26 11:19:55

  Wystarczy, by cementownie płaciły za wykonaną przez recyklera pracę i ilość RDF (mityczne określenie dla paliwa alternatywnego, dla niewtajemniczonych) wzrośnie natychmiast!
 • RDF, 2015-01-26 11:11:12

  W Niemczech takie odpady komunalne (EBS) są kwalifikowane jako biomasa i spalane w elektrowniach i cementowniach... i mają wiele problemów z głowy. A u nas się nie da i trzeba palić cennym węglem, a odpady w najlepszym wypadku na śmietnisko lub do lasu czy rzeki.