PARTNER PORTALU
  • BGK

Cena wody i ścieków pod lupą. Kto płaci najwięcej?

  • AW    12 grudnia 2017 - 21:28
Cena wody i ścieków pod lupą. Kto płaci najwięcej?
Według wiceministra środowiska Mariusza Gajdy po wejściu w życie nowego Prawa wodnego ceny wody mogą wzrosnąć jedynie o 5 procent i nie odbije się to na mieszkańcach (fot.pixabay)

Przeciętna cena wody przeznaczonej na cele socjalno-bytowe wynosiła w 2017 r. 4,42 zł/m3 – wynika z dorocznej ankiety Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
• Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przeprowadziła coroczną ankietę na temat cen i stawek opłat za wodę i ścieki.

• Badanie ankietowe dotyczyło cen i stawek opłat za wodę i ścieki na dzień 1 lipca 2017 r.

• Zdania na temat cen wody i ścieków w 2018 r są podzielone.

IGWP otrzymała 223 odpowiedzi od 157 przedsiębiorstw świadczących usługi dostawy wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków z terenu całego kraju. Różnica ta wynika z faktu, że istnieją przedsiębiorstwa obsługujące więcej niż jedną gminę i dla każdej z nich stosujące różne taryfy. W celu zwiększenia przejrzystości danych każdą taryfę traktowano jako osobną jednostkę. W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa działające w oparciu o Kodeks spółek handlowych, jak i zakłady budżetowe.

Wśród przedstawionych grup taryfowych wyszczególniono cztery dla cen wody i trzy dla cen ścieków.

Kształtowanie się cen średnich zostało przedstawione na wykresie.

Podstawową daną jest cena brutto za wodę i ścieki.

Z powyższej tabeli wynika, że na dzień 1 lipca 2017 roku najwięcej za wodę płacą odbiorcy znajdujący się w grupie "pozostali". Średnia cena dla nich wynosi 4,53 zł/m3. Z wyników omawianego badania można również wywnioskować, iż wartość przeciętna cen wody przeznaczonej na cele socjalno-bytowe wynosi 4,42 zł/m3. Dla wydzielonych grup taryfowych dla przemysłu ogółem oraz przemysłu farmaceutycznego i spożywczego ceny wynoszą odpowiednio: 4,37 zł/m3, oraz 4,49 zł/m3.

Ścieki prawie dwa razy droższe od wody

Z analizy zebranych danych dotyczących cen odbioru ścieków wynika, iż z usługi tej najtaniej korzystają dostawcy ścieków znajdujący się w grupie „pozostali”, ponieważ średnia cena za metr sześcienny odebranych ścieków wynosi 7,12 zł/m3. Aż o 1,02 zł więcej, bo przeciętnie 8,14 zł/m3 płacą odbiorcy usług odprowadzający ścieki socjalno-bytowe.

Najwyższa cena ścieków charakteryzuje sektor przemysłowy. Dla tej grupy taryfowej przeciętna cena na dzień 1 lipca 2017 roku wyniosła 8,70 zł/m3. Należy pamiętać, że są to ceny znajdujące się w zatwierdzonych wnioskach taryfowych, nie uwzględniają one dopłat gminy, które są zatwierdzane osobną uchwałą Rady Gminy.

Jak ceny za wodę kształtować będą się w 2018 r.?

Przypomnijmy, powołany nowym Prawem wodnym organ „Wody Polskie” uzyska 1 stycznia 2018 r. szerokie kompetencje. W jego ramach działać będzie krajowy regulator cen wody. Do niego należeć będzie opiniowanie regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzania taryf, a także rozstrzyganie sporów pomiędzy odbiorcami usług a przedsiębiorstwami.

Przedstawiciele branży zapowiadali, że zmiany w prawie skutkować będą podwyżkami cen. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) przekazało odbiorcom, że w razie wzrostu opłat za pobór wody w związku z nowym Prawem wodnym, cena dostarczanej przez nie wody wzrośnie o 34 grosze. Jeżeli opłaty te nie wzrosną, firma nie podwyższy cen.

Według wiceministra środowiska Mariusza Gajdy po wejściu w życie nowego Prawa wodnego ceny wody mogą wzrosnąć jedynie o 5 procent i nie odbije się to na mieszkańcach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Prof. Glass, 2017-12-13 12:02:14

    Najwięcej płacą goje! Nasze kamienice Wasze ulice! Nasza woda, Wsze ścieki!
  • PiS - bierz się do roboty, 2017-12-13 08:39:46

    Jeśli nie uczynimy tego co zrobiła Słowenia - xebola.wordpress.com/2016/11/26/slowenia-uznala-dostep-do-wody-za-podstawowe-prawo-czlowieka-wprowadzajac-poprawke-do-konstytucji/ - to wzrosną opłaty bo udziałowcom na przykład Górnośląskich Wodociągów 35-milionowe zyski przestaną wystarczać... gpw.kat...owice.pl/aktualnosc,650,wyplata-dywidendy-za-rok-obrotowy-2016.php  rozwiń