PARTNER PORTALU
  • BGK

Cena wody, Kielce: woda potanieje, ale rosną opłaty za kanalizację

  • pt    17 listopada 2016 - 14:59
Cena wody, Kielce: woda potanieje, ale rosną opłaty za kanalizację
Prezes Henryk Milcarz (fot.wod-kielce.com)

• Kieleckie Wodociągi kończą wielomilionowe unijne inwestycje i przygotowują się do kolejnych.
• Pierwszy raz w nowej historii Wodociągów Kieleckich woda potaniej – poinformował prezes Henryk Milcarz. Wzrosną za to ceny za usługi kanalizacyjne.
Zarząd Wodociągów Kieleckich przygotował nową taryfę, od 1 lutego 2017 roku. Przewiduje ona obniżenie ceny 1 m sześciennego wody dla gospodarstw domowych o 13 groszy (z 3,63 do 3,50 zł brutto). Odbiór ścieków zdrożeje z 5,79 na 5,91 zł brutto. W sumie podstawowa stawka, czyli łącznie za 1 m sześc. wody i ścieków dla gospodarstw domowych zmniejszy się o 1 grosz (z 9,42 do 9,41 zł).

Spadnie również o 1 grosz opłata abonamentowa za gotowość do świadczenia usług.

Cena wody w Kielcach jest o 20 proc. niższa od średniej krajowej i o 15,5 proc. niższa od średniej dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Spółka chwali się, że tak dobre wyniki osiąga mimo olbrzymich kosztownych inwestycji.

W listopadzie podpisano ostatnie umowy z odbiorcami w ramach unijnego projektu Kompleksowej Ochrony Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej o wartości 196 mln 770 tys. 565 zł.

Oznacza to, że spełniony został jeden z podstawowych warunków stawianych przez UE – efekt ekologiczny. Podłączono do kanalizacji budynki zamieszkałe przez 15 tysięcy osób, a do wodociągu – 1000 osób.

Powstało w sumie 182 km nowej kanalizacji, 17 km nowego wodociągu, 9 km kanalizacji i 6 km wodociągu zmodernizowano, zbudowano 37 pompowni ścieków (w tym w Kielcach 47 km kanalizacji, 15 pompowni).

Równolegle prowadzony był projekt Rozwój gospodarki ściekowej w gminie Kielce i gminie Zagnańsk, którego całkowity koszt wyniósł 25,6 mln zł.

Wodociągi Kieleckie lada dzień złożą dokumenty w sprawie czwartego projektu unijnego, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-20. Tym razem jego wartość wyniesie ok. 80 mln zł. Projekt przewiduje budowę ok. 40 km nowej kanalizacji, głównie w gm. Masłów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.