PARTNER PORTALU
  • BGK

Cena za wodę na Śląsku

  • PAP    8 stycznia 2013 - 13:38
Cena za wodę na Śląsku

2 zł i 2 grosze netto za metr sześcienny wody – to średnia cena, po jakiej w ubiegłym roku sprzedawał wodę swoim hurtowym odbiorcom największy śląski producent – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Końcowi odbiorcy płacą nawet trzy razy tyle.
Wraz z Nowym Rokiem wiele przedsiębiorstw wodociągowych przygotowuje podwyżki cen wody dla mieszkańców regionu, tłumacząc się podwyżką cen wody przez GPW - największą w Polsce firmę wodociągową, dostarczającą wodę mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego.

Przedstawiciele firmy wskazują jednak, że hurtowa cena wody to mniej niż połowa, a czasami niewiele więcej niż jedna trzecia końcowej ceny, jaką płacą odbiorcy za wodę w swoich kranach.

Przykładem może być zapowiedziana od lutego podwyżka cen wody przez Katowickie Wodociągi, dostarczające wodę w stolicy województwa. W Katowicach od lutego za metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić 5,64 zł zamiast - jak dotąd - 5,15 zł (wzrost o 9,5 proc.), a za odprowadzenie ścieków 7,51 zł zamiast 6,98 zł.

Wprawdzie radni na początku stycznia nie uchwalili nowych stawek, jednak zgodnie z przepisami i tak wejdą one w życie po 70 dniach od złożenia wniosku przez operatora, czyli w lutym.

Dostawca tłumaczy podwyżkę m.in. wzrostem hurtowej ceny wody z GPW. Rzecznik tej firmy Aleksander Maicher wyjaśnia jednak, że od dawna nie ma już jednej ceny wody dla wszystkich odbiorców oraz takich samych dla wszystkich podwyżek. Kierownik działu sprzedaży GPW Katarzyna Psyk wskazała, że od wielu lat stosowane są indywidualne stawki, uwzględniające specyfikę każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Ceny zależą od wybranego wariantu dostaw - ich wielkości, gwarancji odbioru oraz długości obowiązywania umowy.

Np. Katowickie Wodociągi zawarły z GPW trzyletnią umowę, która kończy się wiosną tego roku. Przez cały ten czas - według GPW - miały gwarantowaną cenę 1,91 zł netto za metr sześc. wody (cena końcowa dla odbiorców w Katowicach wynosiła dotąd 5,15 zł), podczas gdy w zeszłym roku średnia cena wody dla wszystkich przedsiębiorstw odbierających wodę od GPW wyniosła 2 zł i 2 grosze netto za metr sześc., a więc ok. 5 proc. więcej. Nowa cena będzie wynikiem negocjacji obu firm, jednak już teraz katowicki dostawca ogłosił podwyżkę.

GPW tłumaczy, że na rozbieżność w cenie hurtowej i cenie detalicznej, którą płaci mieszkaniec odkręcający kran, składa się kilka czynników. Stawki opłat za wodę obliczają przedsiębiorstwa wodociągowe, które przedstawiają taryfę samorządowcom; następnie rady gmin zatwierdzają taryfy w drodze uchwały. Gdy tego nie zrobią, w określonym terminie podwyżki i tak wchodzą w życie z mocy prawa.

Wiele przedsiębiorstw wodociągowych, dla których cena oferowana przez śląskiego hurtownika jest zbyt wysoka, inwestuje w niezależne ujęcia, by obniżyć koszty dostarczanej przez nie wody. Mimo obserwowanego przez ostatnią dekadę spadku zapotrzebowania na wodę w regionie GPW nie obniża jej hurtowych cen, tłumacząc to strukturą kosztów produkcji. 20 proc. w tej strukturze stanowią podatki, opłaty lokalne, 35 proc. koszty pracowników, 15 proc. koszty energii, a 26 proc. to koszt amortyzacji.

„W cenie 2,02 zł za metr sześcienny są zawarte koszty utrzymania infrastruktury, ujęcia wody, uzdatnienia oraz przesyłu na odległości sięgające ponad 100 km oraz koszty utrzymania 900 km sieci, składającej się na system dystrybucji. Jednym z istotnych kosztów są koszty podatków od infrastruktury wodociągowej. Podatki i opłaty tylko za rok 2011 wyniosły ponad 44 mln zł" - wskazał rzecznik.×
KOMENTARZE (2)

  • Spragniony, 2013-01-08 14:48:59

    Co znaczy sprzedali hurtowym odbiorcom. To jest jakaś paranoja. Pośrednicy nic nie produkujący najlepiej na tym zarabiają. No i prezesi. To onj kupują hurtowo, gdzieś ją magazynują i nam potem nieświeżą albo przeterminowaną sprzedają.
  • stąpającyboso, 2013-01-08 14:42:25

    Pierdolety. Artykuł sponsorowany. Wyzwalniac wszystkich, bo zysk za mały. Tysiac litrów wody kosztuje dwa złote, czyli pól euro. To dużo? Dlaczego nikt nie zapyta czemu tak mało zarabiamy o ile wogole mamy przywilej pracować.