PARTNER PORTALU
  • BGK

Cenne wraki z samorządowych parkingów

  • GK/mat. prasowe    21 lipca 2011 - 13:04
Cenne wraki z samorządowych parkingów

Gdyby podliczyć wartość parkujących na dziko na samorządowych parkingach aut, zebrałby się całkiem spory majątek.
Nawet 60 tys. zł może trafić do kasy warszawskiego urzędu po sprzedaży mercedesa, którego niedawno odholowali strażnicy miejscy.

Samochód parkował na dziko na warszawskich Bielanach przez ponad rok. Gdy został odholowany na miejski parking, rozpoczęły się bezskuteczne poszukiwania właściciela. Rzeczoznawca wycenił auto na ok. 60 tys. zł.

– Pojazd został przeznaczony do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego. Środki uzyskane z jego sprzedaży trafią do budżetu miasta – mówi Przemysław Szymański z Zarządu Mienia Warszawy.

Gdyby podliczyć wartość wszystkich pojazdów z samorządowych parkingów, zebrałby się całkiem spory majątek.

Przykładowo katowicki magistrat, zgodnie ustawą o pojazdach porzuconych, ma w tej chwili 23 wraki. Część z nich, po lekkich remontach mogłaby swobodnie pojeździć jeszcze kilka lat.

O zalegających na osiedlowych parkingach wrakach, najczęściej informują strażnicy dzielnicowi. Około 30 proc. zgłoszeń pochodzi od administracji osiedli. Resztę zgłaszają mieszkańcy.

Według organizatorów kampanii Odwraczamy Polskę, która zajmuje się sprzątaniem polskich miast z porzuconych pojazdów, ludzie przestają być obojętni na ten problem.

– Dzięki edukacji ekologicznej zmienia się mentalność ludzi. Przerdzewiały maluch, z wybitymi szybami, stojący na cegłach zaczyna odstraszać i przeszkadzać. Dodatkowo właściciele wraków coraz częściej dowiadują się, że zamiast płacić mandat za porzucenie samochodu mogą zarobić kilkaset złotych za oddanie go do profesjonalnej stacji demontażu – mówi Przemysław Oleś, współorganizator kampanii Odwraczamy Polskę.

W przypadku porzuconych samochodów największy problem stanowią te, których właścicieli nie da się ustalić. W tym przypadku niezbędna jest współpraca z lokalnymi samorządami. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.