PARTNER PORTALU
  • BGK

Centra miast zamykane dla aut

  • Przegląd prasy/PAP/Metro    12 maja 2011 - 06:31
Centra miast zamykane dla aut

Coraz więcej polskich miast chce zamknąć swoje centra przed samochodami, by skłonić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerowej.
Pierwszym polskim miastem, które wyrzuci samochody ze ścisłego centrum będzie Wrocław – informuje „Metro”.

Już w przyszłym roku tamtejszy plac Solny ma zostać całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Potem zakaz wjazdu samochodów zostanie rozszerzony na ulice Krupniczą, Kazimierza Wielkiego, a za cztery lata na cały teren między fosą a Odrą.

Za złamanie zakazu grozić będzie mandat w wysokości 500 zł i pięć punktów karnych. Do wyrzucenia aut z centrum miasta przymierza się także Gdańsk.

Dziś zakaz wjazdu obowiązuje tam zaledwie na kilku uliczkach starówki, ale władze chcą zamknąć cały teren między Podwalem Przedmiejskim, Okopową, Świętojańską i Pobrzeżem.

Całkowity zakaz wjazdu aut do centrum Gdańska mógłby zacząć obowiązywać za pięć lat. W ciągu dwóch lat władze Poznania mają zamknąć ulicę Wrocławską łączącą Stare Miasto i poznański deptak – ulicę Półwiejską.

Z tworzeniem strefy wolnej od samochodów startują też Kielce. Miasto właśnie kończy rewitalizację Rynku i wielu mieszkańców domaga się kategorycznie zakazu wjazdu aut do centrum.

Tymczasem Warszawa strefy tworzyć nie zamierza, chce za to do 2015 roku wprowadzić opłaty za wjazd do centrum – informuje „Metro”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rozmaryn, 2011-05-12 10:17:43

    najłatwiej wszystko pozamykać na siedem spustów...