Centra miast zamykane dla aut

  • Przegląd prasy/PAP/Metro
  • 12-05-2011
  • drukuj
Coraz więcej polskich miast chce zamknąć swoje centra przed samochodami, by skłonić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerowej.
Centra miast zamykane dla aut

Pierwszym polskim miastem, które wyrzuci samochody ze ścisłego centrum będzie Wrocław – informuje „Metro”.

Już w przyszłym roku tamtejszy plac Solny ma zostać całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Potem zakaz wjazdu samochodów zostanie rozszerzony na ulice Krupniczą, Kazimierza Wielkiego, a za cztery lata na cały teren między fosą a Odrą.

Za złamanie zakazu grozić będzie mandat w wysokości 500 zł i pięć punktów karnych. Do wyrzucenia aut z centrum miasta przymierza się także Gdańsk.

Dziś zakaz wjazdu obowiązuje tam zaledwie na kilku uliczkach starówki, ale władze chcą zamknąć cały teren między Podwalem Przedmiejskim, Okopową, Świętojańską i Pobrzeżem.

Całkowity zakaz wjazdu aut do centrum Gdańska mógłby zacząć obowiązywać za pięć lat. W ciągu dwóch lat władze Poznania mają zamknąć ulicę Wrocławską łączącą Stare Miasto i poznański deptak – ulicę Półwiejską.

Z tworzeniem strefy wolnej od samochodów startują też Kielce. Miasto właśnie kończy rewitalizację Rynku i wielu mieszkańców domaga się kategorycznie zakazu wjazdu aut do centrum.

Tymczasem Warszawa strefy tworzyć nie zamierza, chce za to do 2015 roku wprowadzić opłaty za wjazd do centrum – informuje „Metro”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

najłatwiej wszystko pozamykać na siedem spustów...

Rozmaryn, 2011-05-12 10:17:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE