PARTNER PORTALU
 • BGK

Ceny gazu i prądu w 2017 r. Za co zapłacimy więcej, za co mniej?

 • Polskie Radio    2 stycznia 2017 - 07:15
Ceny gazu i prądu w 2017 r. Za co zapłacimy więcej, za co mniej?
(fot.shutterstock)

- Podwyżki cen prądu będą łagodniejsze niż wcześniej prognozowano i maksymalnie wyniosą niecałe 4 proc. - mówi Beata Dembska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Za energię elektryczną w 2017 roku, przy średnim rocznym zużyciu ponad 1700 kilowatogodzin przez trzyosobową rodzinę w najbardziej popularnej grupie taryfowej G11, rachunek za energię wzrośnie od 1,5 proc. do 4 proc. w zależności od regionu - wyjaśnia ekspertka.

Diabeł tkwi w szczegółach

- Wpływ na podwyżki mają przede wszystkim opłaty związane z dystrybucją, bo sam prąd jako towar tanieje - tłumaczy Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

- Na cenę prądu składają się dwa czynniki. Po pierwsze prąd, którego cena hurtowa spada, po drugie wszystkie inne dodatkowe opłaty dystrybucyjne, czyli to, że spółki energetyczne kupiły kopalnie, to że mamy politykę klimatyczną, to że mamy nieefektywność naszego systemu energetycznego, oraz nowe inwestycje w rynek mocy. To się składa na wyższe ceny - podkreśla ekspert.

Decydują ceny ropy

Jeśli chodzi o gaz, to duże przedsiębiorstwa zapłacą o 12 proc. więcej. Jest to efekt wahań kursów walut i drożejącej ropy.

- Cena ropy naftowej, która jest skorelowana z wartością innych surowców, zaczęła drożeć. To oznacza, że na rynku spotowym zmienią się ceny gazu. Na to nakładają się również decyzje państw OPEC, które decydują o podaży ropy - tłumaczy.
Odbiorcy indywidualni zapłacą mniej

Dobrą informacją jest natomiast to, że dla odbiorców indywidualnych podwyżek gazu nie będzie. Wręcz przeciwnie, będzie taniej - zapewnia Beata Dembska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • glaertes, 2017-03-09 08:42:18

  Goje muszą wiedzieć, że życie w POLIN boli i boleć będzie! Młodzi mają emigrować a starzy zdychać! Proste jak budowa cepa! I to nie wina Żydów lecz Chazarów ze Wschodu, którzy rządzą tym krajem od 1945 roku
 • Kors, 2017-03-09 07:36:47

  (...) z Taurona podniosły ceny 100. %
 • tomek, 2017-02-03 13:14:34

  Tak samo jak w przypadku prądu, gaz ziemny jest towarem giełdowym, gdzie cena jego zakupu zależy od nas. Cały czas mało osób wie, że zmianasprzedawcygazu.pl/cena-gazu-ziemnego/ cena gazu ziemnego może być niższa wystarczy przeczytać opinie ofert na ZmianaSprzedawcyGazu.pl, dzięki zmianie sprzedawcy ...na najtańszego. Jakość produktu jest taka sama, bo to dystrybutor decyduje o tym co jest nam dostarczane, a tego zmienić nie możemy  rozwiń