PARTNER PORTALU
 • BGK

Ceny wody i ścieków w Polsce: Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?

 • Agnieszka Widera    23 maja 2016 - 11:03
Ceny wody i ścieków w Polsce: Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?
Mimo spadku zużycia wody, rosną ceny, bo koszty stałe utrzymania sieci i instalacji są wysokie (fot.youtube)

• Różnice w cenach wody i ścieków są w Polsce szokujące i sięgają nawet 900 proc.
• Z miast wojewódzkich najniższe opłaty za wodę i ścieki ma Białystok, najwyższe taryfy obowiązują w Katowicach.
• Ceny wody i ścieków nadal rosną i będą rosnąć, ale tempo podwyżek znacznie wyhamowało.
• Za drogą infrastrukturę przyjdzie mieszkańcom jeszcze długo płacić, bo amortyzacja i koszty stałe obsługi sieci i instalacji to spory wydatek dla przedsiębiorstw wodociągowych.
Od niecałych 5 zł do blisko 50 zł wahają się opłaty za metr sześcienny (czyli tzw. kubik) doprowadzenia wody i odbioru ścieków w Polsce – tak wynika z naszej analizy taryf w miastach wojewódzkich oraz 40 gminach z najwyższymi i najniższymi opłatami w kraju.

W miastach wojewódzkich ceny brutto dla mieszkańca (łącznie za wodę i ścieki) wahają się od 6,79 zł za metr sześcienny w Białymstoku do 14,11 za m sześc. w Katowicach. Poniżej 9 zł stawki ustalono jeszcze w: Opolu (7,82 zł), Rzeszowie (8,08 zł), Łodzi (8,55 zł), Toruniu (8,58), Lublinie (8,91 zł).

Ale różnice w cenach za doprowadzanie wody i odprowadzenie ścieków w dużych miastach wcale nie są duże, jeśli weźmie się pod uwagę to, jak mogą być windowane stawki w mniejszych gminach. Najwyższe stawki obowiązują w miejscowościach o rozproszonej zabudowie lub tam, gdzie przeszacowane inwestycje szczególnie mocno odbiły się na lokalnym budżecie.

Dla przykładu w gminie Białogard mieszkaniec za kubik płaci 48,32 zł. W Starej Kamienicy, gdyby nie dopłata gminy, ceny za wodę i ścieki byłyby na podobnym poziomie. Ponad 40 zł za każdy m sześc. muszą wysupłać mieszkańcy gminy Grzmiące. Ponad 30 zł za kubik to wydatek, z jakim muszą się liczyć korzystający z wody w gospodarstwach domowych w takich gminach jak: Mysłakowice, Barwice, Biały Bór, Szklarska Poręba.

Opłaty za wodę i ścieki z kolei najmniej obciążają budżety mieszkańców gmin: Bytom Odrzański (4,83 zł za m sześc.), Wielbark (5,6 zł), Warka (5,83 zł).

Zestawienie najwyższych i najniższych taryf oraz stawek obowiązujących w miastach wojewódzkich publikujemy w dziale Multimedia.

Inwestycje w branży wodno-kanalizacyjnej są kosztowne. Kto je płaci? Pan, pani…

– W wielu miejscach inwestycje wodno-kanalizacyjne zostały zaplanowane zbyt optymistycznie, zaś eksploatacja niedociążonej infrastruktury okazuje się dosyć kosztowna. Dlatego też, mimo spadku zużycia wody, rosną ceny, bo koszty stałe utrzymania sieci i instalacji są wysokie – podkreśla dr inż. Karolina Skalska-Józefowicz, ekspert ds. sektora wod-kan. i odpadowego z firmy doradczej EY.

Do tego dochodzą też spłaty kredytów i pożyczek.

– W 2010 roku zrealizowaliśmy ogromny projekt inwestycyjny o wartości 1,2 miliarda złotych, dzięki któremu Szczecin znalazł się w zupełnie innej rzeczywistości ekologicznej. Już nie jesteśmy największym trucicielem środowiska w tej części Bałtyku, ponieważ posiadamy nowoczesne oczyszczalnie, pompownie i kolektory tłoczne ścieków oraz pijemy bezpieczną i doskonałej jakości wodę. W 2004 roku na realizację tego przedsięwzięcia zaciągnęliśmy kredyty w wysokości ponad 400 mln złotych. Tylko w tym roku musimy spłacić ok. 43 mln złotych rat kapitałowych i odsetek od tych kredytów. Na obsługę tego zadłużenia przeznaczona jest co czwarta złotówka zbierana od mieszkańców z opłat za wodę i ścieki, a kredyty spłacać będziemy do 2023 roku – informuje szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji.Multimedia

×
KOMENTARZE (4)

 • Gucio, 2018-03-10 22:31:50

  Katowice, teraz za wodę kupują rowery, ogrody i muzykę
 • demo, 2018-01-17 10:25:36

  Nie piszcie tu głupot o kosztach utrzymania infrastruktury i podobnych bzdur bo prawda jest taka że gminy z dostarczania wody, tego podstawowego medium cywilizacyjnego, uczyniły sobie lukratywny biznes. Tylko czekać jak za tlen do oddychania zaczną kasować od łebka.
 • maks, 2016-08-22 19:43:13

  w Szprotawie w woj Lubuskim woda i ścieki kosztują 17 zł.