PARTNER PORTALU
  • BGK

Ceny wody. Jest druga wersja rozporządzenia w sprawie taryf wodnych  

  • pt    16 lutego 2018 - 14:10
Ceny wody. Jest druga wersja rozporządzenia w sprawie taryf wodnych   
MGMiŻŚ przygotowało nowy projekt rozporządzenia. Jak się okazuje, zawiera on wiele zmian postulowanych przez przedstawicieli branży (fot. ShutterStock)

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które przejęło od Ministerstwa Środowiska branże wodno-kanalizacyjną poczyniło krok w kierunku porządkowania bałaganu jaki powstał po wprowadzenie Prawa wodnego.
  • Jest drugi projekt rozporządzenia w sprawie ustalania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
  • W ocenia przedstawicieli branży znacznie lepszy od poprzedniego.
  • Zamieszanie wokół rozporządzenie to tylko jeden z całego szeregu problemów, jakie pojawiły się po wejściu w życie Prawa wodnego.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt Rozporządzenia w sprawie ustalania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków z dnia 07.02.2018 roku, który został skierowany do rozpatrzenia przez komisję prawniczą.

Czytaj też: Tadeusz Rzepecki: Zmiany w gospodarce wodnej są rewolucyjne

To już drugi projekt w tym roku. Pierwszy przedstawiło 4 stycznia Ministerstwo Środowiska, kilka dni później doszło jednak do zmian organizacyjnych i gospodarka wodna trafiła pod skrzydła Ministerstwa Gospodarki Morskiej.

W tej sytuacji część prawników i przedstawicieli branży podnosiła, że konsultacje projektu ogłoszone przez MOS są prawnie nieuzasadnione. Dodajmy, że wersja rozporządzania przedstawiona przez resort środowiska spotkała się z krytyką całej branży wodno-kanalizacyjnej, które uznała projekt za „najgorzej przygotowaną zmianę legislacyjną w ciągu ostatnich 25 lat” i domagała się radykalnych zmian.

Czytaj: Wody Polskie: trudny dialog w sprawie wynagrodzeń

MGMiŻŚ przygotowało nowy projekt rozporządzenia. Jak się okazuje, zawiera on wiele zmian postulowanych przez przedstawicieli branży.

O komentarz do nowego projektu rozporządzenia poprosiliśmy prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Dorotę Jakutę.

Jak mówi pani prezes, IGWP aktywnie uczestniczyła w procesie konsultacji projektu Rozporządzenia w sprawie ustalania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

- Zgłosiliśmy 24 uwagi, które zostały ujęte w raporcie z konsultacji publicznych projektu Rozporządzenia z dnia czwartego stycznia 2018 r. Skierowaliśmy szereg dodatkowych pism, odbyliśmy wiele spotkań – mówi Dorota Jakuta i dodaje:

- Jak wynika z opublikowanego 14 lutego drugiej wersji projektu Rozporządzenia większość naszych uwag (21) uwzględniono, poprawiono wiele nieprawidłowych sformułowań i błędnych zapisów.

W ocenia prezes IGWO najważniejsze z uwzględnionych postulatów to:

1) zniesienie 5 % ograniczenia marży zysku;

2) przywrócenie spłat rat kapitałowych ponad wartość amortyzacji jako elementu niezbędnych przychodów;

3) zniesienie obowiązku pomniejszania niezbędnych przychodów o nadwyżkę zysku z lat poprzednich;

4) zdefiniowanie niepodzielonego zysku z lat ubiegłych;

5) skrócenie okresu obrachunkowego poprzedzającego wprowadzenie nowych taryf w 2018 i 2019 roku;

6) jednoznaczne określenie braku możliwości stosowania opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa, wynikających z kosztów przeprowadzenia prób technicznych  przyłącza wybudowanego przez odbiorcę usług.

Największym brakiem nowej wersji rozporządzenia jest w ocenie pani prezes nieuwzględnienie postulatów branży dotyczących możliwości ujęcia w kalkulacji taryfy odpisów amortyzacyjnych odpowiadających otrzymanym przez podmiot środkom z dotacji lub subwencji.

Publikacja projektu nastąpi zapewne w ciągu kilku dni. Pośpiech jest wskazany, bo przedsiębiorstwa muszą do 12 marca złożyć wnioski taryfowe w jednostkach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • reksio, 2018-02-19 11:39:45

    pospiech to jest wskazany przy łapaniu pcheł.