PARTNER PORTALU
 • BGK

Ceny wody w województwie śląskim mogą wzrosnąć

 • PAP/PSZ    2 października 2017 - 16:44
Ceny wody w województwie śląskim mogą wzrosnąć
Ostateczne opłaty za wodę mają być ustalone w listopadzie. Fot. Shutterstock, Inc.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) przekazało odbiorcom, że w razie wzrostu opłat za pobór wody w związku z nowym Prawem wodnym, cena dostarczanej przez nie wody wzrośnie o 34 grosze. Jeżeli opłaty te nie wzrosną, firma nie podwyższy cen.
• Obecnie GPW płaci rocznie 7,7 mln zł za pobór wody ze środowiska.

• Według maksymalnych stawek zawartych w nowym Prawie wodnym opłata wzrosłaby do 48,1 mln zł.

• Nowe prawo wodne ma wejść w życie z początkiem 2018 roku.

Od 2015 r. cena wody sprzedawanej przez tego największego w Polsce producenta wody i jej głównego hurtowego dostawcy w centralnej części woj. śląskiego wynosi 2,25 zł za metr sześc.

Z poniedziałkowego komunikatu spółki wynika jednak, że jeśli od 1 stycznia 2018 r. będą obowiązywały wskazane w ustawie Prawo wodne obciążenia, szczególnie istotny wzrost kosztów poboru wody, cena za wodę w 2018 r. wyniesie w GPW 2,59 zł za metr sześc. netto. Klienci hurtowi, niezależnie od ewentualnych zmian, będą mogli nadal liczyć na dotychczasowy rabat w wysokości 6 gr na metr sześc.

Czytaj także: Prawo wodne. Wiceminister punktuje regionalne wodociągi. Obrywa się też marszałkowi

Przedsiębiorstwo wyjaśniło przygotowanie wariantowej kalkulacji cen wody zawartymi umowami, zgodnie z którymi do 30 września zobowiązane było przekazać swoim partnerom informację o cenie obowiązującej w kolejnym roku.

Nowe prawo, nowe koszty

Jednocześnie wskazało, że 20 lipca br. weszło w życie nowe Prawo wodne, a wraz z nim większe maksymalne stawki opłaty za pobór wody ze środowiska. Brak jest jednak ciągle rozporządzeń wykonawczych do nowej ustawy, dlatego ostateczna wysokość opłat środowiskowych, które poniesie w przyszłym roku, nie jest znana.

W komunikacie z 2 października Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wskazało, że obecna opłata roczna GPW za pobór wody ze środowiska (według obowiązujących stawek opłat) to 7,7 mln zł. Opłata roczna, którą poniosłoby natomiast według maksymalnych stawek opłat wynikających z nowego Prawa wodnego, to 48,1 mln zł.

Czytaj również: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie komentuje nowe Prawo wodne

Spółka na przestrzeni bieżącego roku - w sporze z Ministerstwem Środowiska - deklarowała, że jeśli opłaty środowiskowe związane m.in. z nowym Prawem Wodnym nie wzrosną drastycznie, będzie kontynuowała "politykę stabilnej i niskiej ceny".

GPW akcentowała też we wcześniejszych komunikatach, że ustawa nie uwzględnia specyfiki jego otoczenia. Jest ono związane m.in. z pierścieniowym układem sieci, przez co koszty zaopatrywania wspólnego w wodę przez GPW wliczone zostaną do rachunków najpierw w rozliczeniach hurtowych, a potem indywidualnych. Efektem tego będą opłaty za pobór wody, znacznie wyższe w woj. śląskim, niż w innych częściach kraju.

Piłka ciągle w grze

21 września br. premier Beata Szydło podtrzymała wcześniejsze stanowisko, że w związku z wprowadzeniem nowego Prawa wodnego podwyżek nie będzie.

Nowe Prawo wodne, które wejdzie w życie od nowego roku, m.in. wprowadzi nowe opłaty za pobór wody czy zrzut ścieków dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, przemysłu, energetyki i rolnictwa.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • w, 2017-10-04 11:47:00

  Do absolwent: Misiu, najpierw dowiedz się czegokolwiek o GPW. A później napisz... Na razie: do budy i waruj.
 • absolwent, 2017-10-03 18:30:48

  Do Prof. Glass: Oj, nie! My, katolicy, wodę mamy mieć za darmo! Za darmo!
 • Co jeszcze sprzedacie?, 2017-10-03 14:00:46

  Taki jest kapitalizm - akcjonariusze chcą mieć zyski - a zyski tworzą się z pieniędzy klientów... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gornoslaskie-przedsiebiorstwo-wodociagowe-mniejszosciowi-akcjonariusze-chca-wyplaty-dywidendy,92854.html