PARTNER PORTALU
  • BGK

Ceny wzrosły, Nowy Tomyśl wyda na gospodarkę odpadami połowę więcej

  • pt    3 stycznia 2018 - 11:38
Ceny wzrosły, Nowy Tomyśl wyda na gospodarkę odpadami połowę więcej
Kolejna gmina wylicza, że dokłada do systemu gospodarowania odpadami (fot.fotolia)

W Nowym Tomyślu urzędnicy wyliczyli, że system gospodarowania odpadami przynosi straty. Do tego by się zrównoważył, opłaty dla mieszkańców powinny wzrosnąć drastycznie, bo z 8 do 12,5 zł (za segregowane) i z 12 do 17,5 zł (za niesegregowane).
• Kolejna gmina wylicza, że dokłada do systemu gospodarowania odpadami.

• W Nowym Tomyślu w 2018 roku, by zrównoważyć wpływy i wydatki trzeba by zarządzić niemal 50-procentową podwyżkę.

• Wielu fachowców przewiduje, że trzeba oczekiwać dalszych podwyżek.

W  zakończonym roku gmina Nowy Tomyśl wydała na odbiór i zagospodarowanie odpadów 2 mln 564 tys. zł. Po ogłoszeniu przetargu na rok 2018, okazało się, że najniższe oferty opiewają na 3 mln 383 tys. zł. W sumie z kosztami obsługi systemu kwota, która trzeba wydać na zagospodarowanie śmieci powiększa się do prawie 3,7 mln zł.

Czytaj też: Zmiany w „śmieciowych” ustawach są chaotyczne. „Trudno tu dopatrzeć się jakiejś idei”  

Tak wysoko różnica spowodowała, że burmistrz Włodzimierz Hibner zwołał w tej sprawie nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.

Burmistrz mówił, że system musi się bilansować. Tak to skonstruował ustawodawca. Wskazywał, że na tle ościennych gmin stawki w Nowym Tomyślu są niskie. Zwracał również uwagę, że sąsiednie gminy planują podniesienie opłat – pisze portal nowinylokalne.pl.

Radni podjęli jednak decyzję, że stawki dla mieszkańców na razie nie wzrosną, ale nie wykluczyli, że stanie się w to w niedługim czasie.

W Nowym Tomyślu właśnie kończy się umowa gminy z firmą Dombud, która zajmowała się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Na sesji ustalono, że umowa ta będzie musiała być przedłużona i negocjowana, aby wynagrodzenie dla Dombudu odzwierciedlało realia rynkowe. Różnicę między kosztami, a wpływami od mieszkańców pokryje na razie budżet gminy.

Wkrótce baza o odpadach

Uruchomienie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, a także wprowadzenie zmian w sposobie raportowania odbieranych śmieci zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o odpadach.

Zgodnie z ustawą powstanie elektronicznej bazy o odpadach ma pozwolić na ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów komunalnych odbieranych m.in. od właścicieli nieruchomości.

W pierwszej kolejności pozwoli na rejestrację firm odpadowych, następnie stopniowo system będzie rozszerzany o kolejne funkcjonalności.

Ewidencja ma być też dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Ochrony Środowiska w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami.

W bazie będą gromadzone informacje m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. Znaleźć się tam mają również dane nt. osiąganych poziomów zbierania, odzysku i recyklingu.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Do rozdania kolejne milia, 2018-01-03 20:54:44

    Do w.potega@neostrada.pl: trzykrotnie większa wysokość comiesięcznych opłat polskich rodzin od opłat niemieckich rodzin - to skutek między innymi tego - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prawdopodobnie-zmarnowalismy-miliardy-na-instalacje-do-odpadow-skutecznosc-10-proc,93708_1.html Ce...ny energii też wzrastają - rosną więc koszty eksploatacji śmieciowych karuzel... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2018-01-03 14:24:23

    Skoro opłaty rosną, to znaczy, że system nie jest naprawiany. Gdy będzie naprawiony, to za gospodarowanie opakowaniami od produktów, znajdujących się przejściowo u konsumentów, przekazanych przez konsumenta do recyklingu, zapłaci sprzedawca (dostarczyciel opakowań). Obywatel będzie płacił jedynie za... mieszanie odpadów, za zaniechanie segregacji w jego gospodarstwie domowym, czyli za powodowanie spalania, ewentualnie za odpady organiczne przekazane do utylizacji. Budowa takiego racjonalnego systemu wymaga dokumentowania obiegu odpadów, teraz w 12 asortymentach. W przyszłości dokładniej. Dokumentowanie obiegu odpadów powinno być analogiczne jak dokumentowanie ruchu towarów sprzedawanych w sklepach. Zainteresowani w każdej chwili mogą zlokalizować konkretny produkt, bo jego ruch jest rejestrowany.  rozwiń