PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą budować białostocką spalarnię

  • PAP    16 września 2011 - 17:30
Chcą budować białostocką spalarnię

12 firm i konsorcjów z kraju i zagranicy jest zainteresowanych projektem i budową spalarni odpadów w Białymstoku - poinformowała komunalna spółka "Lech" w Białymstoku, która otworzyła w piątek przetargowe oferty.
Budowa spalarni to jeden z największych projektów, jakie dzięki środkom UE z programu Infrastruktura i Środowisko realizują władze Białegostoku. Projekt jest na liście kluczowych w tym programie.

Czytaj też: Nie ma spalarni, bo nie ma współpracy

Przetarg, który odbywa się w systemie zaprojektuj i zbuduj, był ogłoszony w lipcu. W pierwszym etapie miasto chce wybrać firmy, które będą zdolne do zrealizowania tej inwestycji. Zaprojektowaniem i budową spalarni zainteresowały się firmy z Polski, Belgii, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Francji, a nawet Korei Południowej - poinformowała gminna spółka "Lech", która prowadzi przetarg.

Spośród zainteresowanych konsorcjów, do złożenia konkretnych ofert zostanie wybranych kilka firm. Jak powiedział rzecznik spółki "Lech" Jarosław Wasilewski, złożone teraz oferty będą dokładnie sprawdzone. Wybór firm, które zostaną zaproszone do przedstawienia konkretnych ofert, może zostać dokonany na początku 2012 roku. Konkretnego terminu nie podał.

Wartość inwestycji wynosi 532,6 mln zł netto, z czego 333 mln zł pochodzić mają z UE. Władze miasta informowały wcześniej, że według założeń spalarnia rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów.

Czytaj też: Jak się mają polskie spalarnie

Spalarnia to jedna z największych inwestycji gminy Białystok, ma powstać do 2015 roku. Inwestycja ma już ostateczną decyzję środowiskową oraz decyzję lokalizacyjną. Spalarnia powstanie przy ulicy Andersa w Białymstoku.

Spalarnia w najbliższych latach ma stać się ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Białystok oraz ościennych gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa i Zabłudowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.