PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą budowy kopalni i elektrowni

 • PAP    28 października 2011 - 20:48
Chcą budowy kopalni i elektrowni

W Gubinie (Lubuskie) samorządowcy, organizacje gospodarcze i społeczne podpisały w piątek deklarację ws. poparcia planowanej budowy kompleksu energetycznego w gminach Gubin i Brody - elektrowni i kopalni węgla brunatnego.
Z przeprowadzonych wierceń wynika, że zasoby węgla brunatnego złoża "Gubin" wynoszą 1,561 mld ton. Złoże zlokalizowane jest na granicy powiatów żarskiego i krośnieńskiego - w gminach Gubin i Brody.

O koncesję na wydobycie węgla w tym rejonie ubiega się spółka PWE Gubin, która należy do Grupy PGE. Celem tej spółki jest przygotowanie koncepcji zagospodarowania złóż węgla brunatnego zlokalizowanych w rejonie Gubina.

Jak podaje PGE, złoża te, obok legnickich, są uważane za strategiczne z punktu widzenia wykorzystania węgla brunatnego w polskiej energetyce.

Według burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka, planowana budowa kompleksu energetycznego to ogromna szansa dla rozwoju gospodarczego, nowe miejsca pracy i źródło dochodu dla gmin.

W piątek z jego inicjatywy przedstawiciele Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuskiej Izby Budowlanej, Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, starostwa powiatowego w Żarach i gminy Bobrowice podpisali "Deklarację Gubin-Brody" - popierającą ideę budowę kompleksu energetycznego.

Sygnatariusze deklaracji wystosowali także list otwarty do premiera. Zwrócili się w nim o ochronę złóż węgla brunatnego na terenie gmin Gubin-Brody, w celu ich wykorzystania dla potrzeb kompleksu energetycznego i zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która to przewiduje.

W listopadzie planowane są kolejne spotkania promujące idę budowy elektrowni i kopalni. Dojdzie do nich w Krośnie Odrzańskim i Żarach.

W gminach Gubin i Brody nie brakuje jednak przeciwników budowy kopalni i elektrowni. Obawiają się oni negatywnych skutków tego typu inwestycji dla środowiska. W 2009 roku w obu gminach odbyły się referenda w tej sprawie. W obu przypadkach mieszkańcy sprzeciwili się budowie kopalni i elektrowni.

W tym roku przeciw budowie kopalni i elektrowni protestowali wójtowie gmin: Brody i wiejskiej Gubin. Przystąpili oni do ogólnopolskiej koalicji "Stop Odkrywce", która działa na terenie gmin położonych w woj. dolnośląskim, gdzie także są złoża węgla brunatnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Czika, 2011-11-06 20:07:15

  inni też chcą, ale możliwości nie mają...
 • Z Dorzecza Bzury i Słudwi, 2011-11-05 17:46:09

  ROZPOWSZECHNIAJMY I PODPISUJMY wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego haniebnego prawa geologicznego ,które m.in. ruguje POLAKÓW z Ojczystej Ziemi:.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze * Z Dorzecza Bzu...ry i Słudwi Budżmy się POLACY!!! Czasu nie wiele.PODPISUJMY petycję przeciw nowej ustawie Prawo geologiczne i górnicze !!!. Zainteresujmy się co ZŁEGO na nas sprowadzają wszelkie szczeble władzy... W kontenerach niedługo znajdziemy się masowo,lub pod mostami. Poza podatkiem katastralnym/ totalna lichwa/ to gdy wejdzie haniebne prawo geologiczne ,co od 1 stycznia 2012 roku oddaje cały kraj we władanie koncernów wydobywczych. my za każdy litr wody słono płacimy ,a koncerny za darmo będą zużywać miliony litów wody i zatruwać nie tylko wodę. więcej na stronie K. Puzyny iddd.de i bejda.iddd.de.  rozwiń
 • Horror Odkrywka, 2011-10-31 12:22:21

  Jesli wojtowie tych gmin, prawdziwi gospodarze tych terenow sa przeciwko odkrywkom to kto jest za ? Podejrzewam, ze inni zainteresowani, po linii partyjnej. Najdziwniejsze, ze nikt sobie nie zdaje sprawy, ze energie z tych zloz mozna eksploatowac bez tworzenia kopalni ! Proste odwierty i podziemne ...zgazowanie wegla to prosta i tania droga, ale najwyrazniej naszemu obecnemu rzadowi to nie wystarcza. Moze za czysto ? Moze za efektywnie ? Moze nie tak, jak robi sie to od 50 lat ? Mysle, ze odpowiedni ministrowie powinni za ten sabotaz wyleciec (jak tylko beda wyznaczeni).  rozwiń