PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą budowy spalarni śmieci wartej 1,3 mld

 • PAP    30 czerwca 2010 - 20:37
Chcą budowy spalarni śmieci wartej 1,3 mld

Kosztem ponad 1,3 mld zł do końca 2015 r. w Rudzie Śląskiej ma powstać spalarnia śmieci, produkująca prąd i ciepło.
W środę został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie tej inwestycji.

- Tym samym zakończył się pierwszy etap działań Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zmierzającego do budowy całego systemu gospodarki odpadami - wyjaśnił rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński.

GZM skupia 14 miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Powstała w ten sposób metropolia górnośląska to największy w tej części Europy wielkomiejski organizm, zamieszkany przez ponad 2 mln osób. Właśnie im ma służyć projektowany zakład odzysku energii z odpadów, czyli spalarnia.

GZM liczy, że z unijnego Funduszu Spójności zostanie sfinansowane dwie trzecie inwestycji, co oznacza ponad 900 mln zł. Proces oceny i weryfikacji złożonego w środę wniosku potrwa do końca 2011 r. W tym czasie Związek będzie m.in. przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na realizację projektu budowlanego. Zaplanowano też kampanię edukacyjno-informacyjną, skierowaną do mieszkańców metropolii "Silesia".

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie koncesjonariusza zaplanowano na czwarty kwartał 2010 r. Projekt będzie realizowany w ramach tzw. koncesji na roboty budowlane, która pozwoli przeprowadzić inwestycję bez sięgania do budżetów miast.

Po wyłonieniu koncesjonariusza i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, potwierdzającej wysokość dofinansowania, w 2012 r. powinny ruszyć prace budowlane. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano na koniec 2015 r.

Według dokumentacji, opracowanej przez konsorcjum firm Socotec Polska i Południe II, zakład utylizacji odpadów powstanie na pogórniczym terenie w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szyb Walenty. Ma przerabiać do pół miliona ton śmieci rocznie. Będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną dla mieszkańców.

Projekt pozwoli na wypełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ilości odpadów biodegradowalnych, trafiających na składowiska. Obecnie większość śmieci trafia na wysypiska, zamiast do utylizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-07-05 07:15:24

  Witaj "Smieciarzu" - nie naczytalem sie, a mowie jak jest z zycia - i polskie prawo jesli jest "na lewo" mozna i trzeba ustawic na prawo !!! jak to robia doswiadczone demokracje i od nich uczyc sie - wchodzic w PPP z doswiadczonymi i uczciwymi = kanadyjczykami, b...o ni sa daleko i nie jest im w mysli zawladnac rynkiem polskim - owszem zarobic i tyle. POza tym maj zdrowe podejscie do biznesu, ludzi w nim pracujacych itd.... sa ekologiczni....A jak mi podasz namiary wysle ci wiuecej informacji i moze idac za swoim pseudonimem zorganizujesz "Instalacje" Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami i bedziesz mial biznes na nastepne 30 - do 50 lat !!! Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń
 • ABor - Płock, 2010-07-03 02:10:38

  Są w kraju i w Europie liczne spalarnie pracujące i w budowie czyli ITPO - spalarnie odpadów medycznych i weterynaryjnych, - spalarnie odpadów - osadów z oczyszczalni ścieków - salarnie odpadów niebezpiecznych (ogólnie zwanych) Ale - spalarnie odpadów komunalnych po segregacji. Ta segregacja ...to nasz problem narodowy a nie ITPOK  rozwiń
 • G4D - Mariusz Grunt , 2010-07-02 20:24:25

  spalarna jako jedyna słuszna droga za ponad 1 mld zł to przecież narusza art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych Wydatki publiczne powinny być dokonywane 1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, b) optymalnego doboru metod i... środków służących osiągnięciu założonych celów; Czy RIO i samorządowcy tego nie widzą? SąMoim zdaniem lansowanie spalarni jako jedynej słusznej drogi narusza art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych Wydatki publiczne powinny być dokonywane 1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; Czy RIO tego nie widzi? Są inne rozwiązania w zagospodarowaniu odpadów BIO Poza tym zgodnie z dyrektywą unijną w sprawie składowania ( 1999/31/EU z 26.04.1999 ) Art.5 1) Kraje członkowskie przedłożą najpóźniej w ciągu dwóch lat od terminu podanego w Art.18.1 strategię obniżenia składowania odpadów biodegradalnych i informują o niej Komisję Europejską. Ta strategia powinna zawierać środki zaradcze dla spełniania wymogów celów opisanych w ustępie drugim w szczególności poprzez recykling, kompostowanie, produkcję biogazu lub recykling materiałowy/odzysk energii Wynika z tego, że to sortowanie i recykling są bardziej legitymowane prawem niż spalarnie, które mają utylizować pozostałości, a nie wszystko to co jest palne. 1.3 mld wystarczyłoby na regionalne zakłady gospodarki odpadami w całym Górnym Śląsku. Samorządy i sektor prywatny zainteresowany mądrą współpracą proszę o kontakt: G4D@hoga.pl  rozwiń