Chcą budowy spalarni śmieci wartej 1,3 mld

Kosztem ponad 1,3 mld zł do końca 2015 r. w Rudzie Śląskiej ma powstać spalarnia śmieci, produkująca prąd i ciepło.
Chcą budowy spalarni śmieci wartej 1,3 mld

W środę został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie tej inwestycji.

- Tym samym zakończył się pierwszy etap działań Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zmierzającego do budowy całego systemu gospodarki odpadami - wyjaśnił rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński.

GZM skupia 14 miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Powstała w ten sposób metropolia górnośląska to największy w tej części Europy wielkomiejski organizm, zamieszkany przez ponad 2 mln osób. Właśnie im ma służyć projektowany zakład odzysku energii z odpadów, czyli spalarnia.

GZM liczy, że z unijnego Funduszu Spójności zostanie sfinansowane dwie trzecie inwestycji, co oznacza ponad 900 mln zł. Proces oceny i weryfikacji złożonego w środę wniosku potrwa do końca 2011 r. W tym czasie Związek będzie m.in. przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na realizację projektu budowlanego. Zaplanowano też kampanię edukacyjno-informacyjną, skierowaną do mieszkańców metropolii "Silesia".

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie koncesjonariusza zaplanowano na czwarty kwartał 2010 r. Projekt będzie realizowany w ramach tzw. koncesji na roboty budowlane, która pozwoli przeprowadzić inwestycję bez sięgania do budżetów miast.

Po wyłonieniu koncesjonariusza i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, potwierdzającej wysokość dofinansowania, w 2012 r. powinny ruszyć prace budowlane. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano na koniec 2015 r.

Według dokumentacji, opracowanej przez konsorcjum firm Socotec Polska i Południe II, zakład utylizacji odpadów powstanie na pogórniczym terenie w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szyb Walenty. Ma przerabiać do pół miliona ton śmieci rocznie. Będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną dla mieszkańców.

Projekt pozwoli na wypełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ilości odpadów biodegradowalnych, trafiających na składowiska. Obecnie większość śmieci trafia na wysypiska, zamiast do utylizacji.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witaj "Smieciarzu" - nie naczytalem sie, a mowie jak jest z zycia - i polskie prawo jesli jest "na lewo" mozna i trzeba ustawic na prawo !!! jak to robia doswiadczone demokracje i od nich uczyc sie - wchodzic w PPP z doswiadczonymi i uczciwymi = kanadyjczykami, b...o ni sa daleko i nie jest im w mysli zawladnac rynkiem polskim - owszem zarobic i tyle.
POza tym maj zdrowe podejscie do biznesu, ludzi w nim pracujacych itd....
sa ekologiczni....A jak mi podasz namiary wysle ci wiuecej informacji i moze idac za swoim pseudonimem zorganizujesz "Instalacje" Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami i bedziesz mial biznes na nastepne 30 - do 50 lat !!!

Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz
032 209 44 56
0600 209 893

tadejurkiewicz@hotmail.com
rozwiń

kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-07-05 07:15:24 odpowiedz

Są w kraju i w Europie liczne spalarnie pracujące i w budowie czyli ITPO
- spalarnie odpadów medycznych i weterynaryjnych,
- spalarnie odpadów - osadów z oczyszczalni ścieków
- salarnie odpadów niebezpiecznych (ogólnie zwanych)
Ale
- spalarnie odpadów komunalnych
... po segregacji. Ta segregacja to nasz problem narodowy a nie ITPOK rozwiń

ABor - Płock, 2010-07-03 02:10:38 odpowiedz

spalarna jako jedyna słuszna droga za ponad 1 mld zł to przecież narusza art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych
Wydatki publiczne powinny być dokonywane
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) op
...tymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
Czy RIO i samorządowcy tego nie widzą?
SąMoim zdaniem lansowanie spalarni jako jedynej słusznej drogi narusza art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych
Wydatki publiczne powinny być dokonywane
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
Czy RIO tego nie widzi?
Są inne rozwiązania w zagospodarowaniu odpadów BIO
Poza tym zgodnie z dyrektywą unijną w sprawie składowania ( 1999/31/EU z 26.04.1999 ) Art.5 1) Kraje członkowskie przedłożą najpóźniej w ciągu dwóch lat od terminu podanego w Art.18.1 strategię obniżenia składowania odpadów biodegradalnych i informują o niej Komisję Europejską. Ta strategia powinna zawierać środki zaradcze dla spełniania wymogów celów opisanych w ustępie drugim w szczególności poprzez recykling, kompostowanie, produkcję biogazu lub recykling materiałowy/odzysk energii

Wynika z tego, że to sortowanie i recykling są bardziej legitymowane prawem niż spalarnie, które mają utylizować pozostałości, a nie wszystko to co jest palne.
1.3 mld wystarczyłoby na regionalne zakłady gospodarki odpadami w całym Górnym Śląsku.
Samorządy i sektor prywatny zainteresowany mądrą współpracą proszę o kontakt: G4D@hoga.pl
rozwiń

G4D - Mariusz Grunt , 2010-07-02 20:24:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE