PARTNER PORTALU
 • BGK

Chcą lotniska w Tarnowie

 • AZA    15 lutego 2011 - 20:48
Chcą lotniska w Tarnowie

Mieszkańcy Tarnowa, sympatycy lotnictwa oraz członkowie Aeroklubu Tarnowskiego apelują do prezydenta miasta o podjęcie kroków zmierzających do budowy lotniska.
Autorzy petycji reprezentowani przez Włodzimierza Wojdyńskiego i Jerzego Mazgaja zwrócili się do prezydenta Ryszarda Ścigały z apelem o podjęcie kroków zmierzających do wybudowania w Tarnowie publicznego lotniska w najbliższych latach korzystając z dotacji UE.

"Sugerujemy aby było to lotnisko o kodzie referencyjnym 2C zlokalizowane w północno-wschodniej części miasta , w punkcie odniesienia o współrzędnych geograficznych 500461N 210313E , w sąsiedztwie planowanego zjazdu z autostrady A 4w Krzyżu . Uzbrojone w media lotnisko powinno mieć pas betonowy lub asfaltowy o kierunku lądowania 270*-090* o
minimalnych wymiarach długość 1200 m szerokość 30 m" - napisali.

Jak uważają taki pas umożliwia lądowanie i start samolotom klasy ATR42-300 przewożących do 50 osób lub cargo, a także małym samolotom odrzutowym używanym w biznesie podobnym do Learjet 35. Ich zadniem na lotnisku powinna być zlokalizowana na stałe baza lotnictwa sanitarnego ze śmigłowcem.

"Taka baza jest niezbędna ponieważ czas dolotu śmigłowca ratowniczego w rejon Tarnowa z istniejących baz w Krakowie, Kielcach czy Sanoku jest zbyt długi. Teren lotnisk jest znakomitym miejscem dla imprez masowych, a odpowiednio zaprojektowany pas i drogi kołowania do wykorzystania jako tor samochodowy i motocyklowy" - czytamy w petycji.

Autorzy wnioskują do prezydenta o wystąpienie do Rady Miasta Tarnów z inicjatywą podjecia stosownej uchwały; przesunięcie planowanego przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa poza obszar lotniska w kierunku wschodnim lub
zachodnim, względem centralnego punktu odniesienia lotniska określonego współrzędnymi geograficznymi 500461N
210313E (w obecnych planach obwodnica przecina lotnisko na pół) oraz wykupienie odpowiedniej powierzchni terenu, tak aby zmieścił się na nim pas o minimalnej długości 1200 m + 200m (strefy bezpieczeństwa z obu kierunków pasa) z drogami kołowania i stoiskiem pod samoloty.

Ponadto domagają się powołania komitetu lub spółki dedykowanej do budowy lotniska, wystąpienia do Ministra Infrastruktury o promesę na budowę lotniska i rozpoczęcie działań zmierzających do realizacji budowy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Ed, 2011-10-10 03:34:33

  Kiedy wreszcie jakies oficjalne informacje w sprawie rozpoczecia budowy Tarnowskiego lotniska.Nie moge sie doczekac.Moze ktos cos wie ? Prosze o informacje.
 • Ed, 2011-05-23 17:39:42

  Nie moge sie doczekac kiedy bede mogl przyleciec besposrednio do Tarnowa. W USA mamy lotniska w kazdej malej mienscowosci.Czymam kciuki za Tarnowem moim ulubionym miastem.
 • mmbp, 2011-02-21 15:51:32

  nic z tego nie będzie władze znów coś wymyślą,że się nie da