PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą podatku zamiast opłaty śmieciowej

  • PolskieRadio.pl (Aleksandra Tycner, jk)    28 maja 2014 - 18:50
Chcą podatku zamiast opłaty śmieciowej

- Może najpierw warto zrobić ustawę o opakowaniach, która określi zasadę, że za zwracane opakowania po piwie, mleku, wodzie itd. należy się zapłata. A dopiero potem, kiedy nie chcę tego robić, to muszę zapłacić – mówi Przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski, pytany o opinię na temat nowelizacji ustawy śmieciowej.
Ta zakłada, że segregowanie śmieci powinno być obowiązkowe – w takim kierunku zmierzają propozycje znowelizowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zbieraniem opłat powinny się zajmować władze spółdzielni mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że 60 proc. Polaków mieszka w miastach a 85 proc. z nich w domach wielorodzinnych rodzi się pytanie, czy jest to realne?

Odpowiadając na to pytanie Przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski, mówi, że jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. – Ja nie znam projektu, zmiany nie zostały skierowane do zaopiniowania przez spółdzielców - mówi.

Czytaj też: Opublikowano poziomy odzysku dla opakowań

Przypomina, że jest to środowisko gromadzące 3,5 mln mieszkań, w zabudowie zwartej. To może oznaczać, że nowelizacja jest pisana pod mieszkańców domów jednorodzinnych – mówi prezes Jankowski.

Przypomniał, że nowelizacja jest efektem werdyktu Trybunał Konstytucyjnego, który uznał ustawę w wielu punktach za niekonstytucyjną.

Najlepszy powszechny podatek śmieciowy

Według Przewodniczącego, dzisiejsze działania legislacyjne przypominają leczenie gruźlicy pudrem. Jedynym rozwiązaniem racjonalnym jest podatek śmieciowy, który wszyscy płacą.

Najpierw ustawa o opakowaniach

- A ponadto może najpierw warto zrobić ustawę o opakowaniach, która określi zasadę, że za zwracane opakowania po piwie, mleku, wodzie itd.  Należy się zapłata. A dopiero potem, kiedy nie chce tego robić, to muszę zapłacić. – mówi Przewodniczący. - Przecież najlepszym ekologiem w Polsce jest tzw. nurek, czyli osoba, która żyje ze zbioru puszek aluminiowych - mówi.

Za deklaracje odpowiada mieszkaniec, za zbieranie opłat - gmina

Odnosząc się do problemu organizacji zbierania, wywozu i segregowania śmieci mówi, że spółdzielcy stoją na stanowisku, że deklaracje powinny składać osoby zamieszkujące w mieszkaniach spółdzielczych, opłatę powinna zbierać gmina, bo to ona jest właścicielem śmieci, określa wysokość stawek i ogłasza przetarg. Rolą spółdzielni powinno być wskazanie miejsca gdzie umieszczone są pojemniki na śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jerzy J., 2014-06-01 20:32:25

    Oczywiście - opłata za odpady to zbędny anachroniczny haracz i skoro selektywna zbiórka odpadów to czyste zyski - to niech sobie Niewidzialna Ręka Rynku płaci za odpady