PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą przesunięcia terminu składania sprawozdań ws. odpadów

  • AT    25 lutego 2013 - 18:15
Chcą przesunięcia terminu składania sprawozdań ws. odpadów

Konwent Marszałków Województw RP postuluje o przesunięcie o rok terminu składania przez wójtów, burmistrzów i prezydentów pierwszych sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.
Jak informują marszałkowie pierwsze sprawozdanie ma zostać złożone do 31 marca 2013 r. Z sygnałów naływających z gmin wynika jednak, że samorządy będą miały poważny problem, aby w sposób rzetelny sporządzić takie sprawozdanie. Dlatego niezbędne jest przesunięcie tego obowiązku, tak, aby pierwsze sprawozdanie dotyczyło roku 2013 i składane było w terminie 31 marca 2014 r.

Czytaj też: Piotr Woźniak apeluje do dużych miast o szybsze podejmowanie śmieciowych uchwał

- Ponadto, należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z treścią art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie wojewódzwa przekazanie województwu, w drodze ustawy, nowych zadań wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów - podaje Konwent.

W związku z tym marszałkowie postulują o doprecyzowanie sposobu wykonywania tych zadań oraz zagwarantowanie samorządom środków finansowych na ich realizację.

Czytaj też: Samorządowcy protestują, bo nie rozumieją przepisów ustawy śmieciowej

Nowy system gospodarki odpadami ma zaczać obowiązywać od 1 lica 2013 r. Gminy zostały zobowiązane do uchwalenia nowych regulminów utrzymania porządku i czystości, w takim terminie, aby zaczęły one obowiązywać najpóźniej z dniem 1 stycznia 2013 r.

Jednym z elementów rocznego sprawozdania wójta, burmistrza, prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami jest wskazanie liczby właścicieli nieruchomości, którzy zbierają odpady komunalne w sposób niezgodny z regulaminem.

Czytaj też: Zmiany w ustawie śmieciowej budzą wątpliwości

Marszałkowie pytają więc, z którym regulaminem powyższe postępowanie ma być niezgodne, ponieważ w roku 2012 w wielu gminach obowiązywał początkowo dotychczasowy regulamin zastąpiony następnie nowym w styczniu 2013 r.

- Należy zwrócić uwagę, że w niektórych gminach w roku 2012 nie obowiązywał nowy regulamin, gdyż gminy skorzystały z możliwości, aby wszedł on w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2013 r. - informuje w swoim stanowisku Konwent Marszałków RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.