PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą ratować jastrzębskie PKM

  • pt    1 marca 2018 - 16:49
Chcą ratować jastrzębskie PKM
Nie wszystkie gminy należące do MZK są tak mocno zainteresowane ratowaniem PKM przed finansową katastrofą (fot. slaskie.pl)

Podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach zastanawiano się jak zapobiec strajkowi w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju oraz szukano możliwości wyjścia z impasu.
  • PKM Jastrzębie-Zdrój to firma funkcjonująca od 1976 r. Obecnie zatrudnia 128 pracowników.
  • O jej katastrofalnej sytuacji rozmawiano na posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.
  • Na razie prezydium katowickiej WRDS zdecydowało się pomóc w analizie sytuacji prawnej, w jakiej znalazł się jastrzębski PKM.

- Jesteśmy pod ścianą, nie mamy możliwości cofnięcia się nawet o milimetr. Zastanawiamy się nad strajkiem - twierdzą pracownicy. Winna wszystkiemu jest zła sytuacja finansowa PKM. Pracownicy zarabiają tutaj maksimum 2 tys. zł netto i obawiają się o następną wypłatę.

Czytaj też: Komunikacja miejska w Polsce w 2018 roku: Warszawa i Poznań wydadzą najwięcej

Kłopoty PKM Jastrzębie-Zdrój zaczęły się kilka lat temu po przegraniu jednego z przetargów. Skutkowało to już wtedy ograniczeniem liczebności załogi i uszczupleniem taboru. Minęło parę lat i tak naprawdę nic się nie zmieniło.

- Po wielu bojach udało nam się w zeszłym roku dokapitalizować spółkę. Bez tych pieniędzy byłoby teraz jeszcze gorzej. Musimy zrobić wszystko, żeby przedsiębiorstwo nadal funkcjonowało. Szukamy oszczędności gdzie się da. Nikt z członków zarządu nie pobiera wynagrodzenia. A pamiętać należy, że kiedy nie tak dawno obejmowałem stanowisko szefa zarządu, to musieliśmy sprostać temu, co nam zostawili nasi poprzednicy. To chociażby ujemny wynik finansowy w wysokości 2 mln zł - mówi Jan Buda, przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Komunalnego – właściciela PKM.

Podczas posiedzenia WRDS w Katowicach poświęconego temu zagadnieniu rozważano różne możliwości wyjścia z impasu. Łącznie z tym, by główny ciężar ratowania PKM spadł na gminy członkowskie MZK – w sumie 10 podmiotów.

Jak się jednak okazuje, zgodnie ze statutem MZK każdorazowo wymagana jest zgoda większości. Nie wszystkie gminy należące do MZK są tak mocno zainteresowane ratowaniem PKM przed finansową katastrofą.

- Główny ciężarem są grzechy z lat wcześniejszych. Trzeba coś wymyślić. PKM nie chce pieniędzy. bo mu się należą, ale chce ich, bo po prostu tonie. I rzeczywiście albo trzeba do skutku rozmawiać z pozostałymi gminami i może organizować komunikacje miejską w tamtym regionie na nowych zasadach, albo szukać jakiś stosownych rozwiązań prawnych - stwierdził marszałek Wojciech Saługa, przewodniczący WRDS w Katowicach.

Na razie prezydium katowickiej WRDS zdecydowało się pomóc w analizie sytuacji prawnej, w jakiej znalazł się jastrzębski PKM.

Problemy PKM

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w spółce od lipca ub. roku. 26 stycznia pracownicy PKM przeprowadzili czterogodzinny strajk ostrzegawczy. Wcześniej w referendum za taką formą protestu opowiedziało się 95 proc. załogi firmy.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju realizuje przewozy pasażerskie na terenie ok. 90-tysięcznego Jastrzębie-Zdrój oraz częściowo w miastach: Wodzisław Śląski, Żory, Radlin, Rydułtowy i Pszów, a także w gminach Mszana, Pawłowice, Zebrzydowice. Spółka zatrudnia ok. 140 pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.