PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą sprywatyzować MPEC w Białymstoku

  • PAP    25 września 2012 - 16:29
Chcą sprywatyzować MPEC w Białymstoku

Władze Białegostoku chcą sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC). Zamierzają sprzedać 100 proc. udziałów w tej komunalnej spółce.
O planach prywatyzacyjnych poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

MPEC zatrudnia 600 osób, w ubiegłym roku miał 4 mln zł zysku.

W czerwcu Rada Miasta Białegostoku podjęła uchwałę, która daje prezydentowi m.in. możliwość zbywania do 25 proc. udziałów w spółkach komunalnych bez zgody radnych. Zbycie udziałów, które stanowią więcej niż 25 proc. kapitału zakładowego spółki, wymaga odrębnej uchwały Rady Miasta Białegostoku.

Dlatego na najbliższej sesji w październiku prezydent chce zwrócić się do radnych o zgodę na rozpoczęcie prywatyzacji MPEC-u. "Władze miasta oczekują od nowego właściciela szeregu działań, które pozwolą spółce na rozwój, racjonalizację kosztów działania oraz inwestycje dostosowujące do wymogów ochrony środowiska" - mówił Truskolaski.

Do 15 proc. udziałów (tzw. rezerwa) będzie przeznaczonych dla obecnych i byłych pracowników, którzy mają prawo do nieodpłatnego nabycia udziałów w spółce. O wyborze nabywcy decydować ma cena za udziały oraz zakres inwestycji, które zechce zrealizować w spółce nowy właściciel.

"Chodzi o to, żeby nowy właściciel nie potraktował tej firmy jako wydmuszki, żeby ją rozwijał, potraktował ją jak swoje dobro" - mówił prezydent Białegostoku.

<!-- pagebreak //-->

Przyznał, że powodem sprzedaży spółki są m.in. względy finansowe, czyli dochody dla budżetu miasta. Mówił, że w kraju wiele przedsiębiorstw tego typu zostało już sprywatyzowanych.

W Białymstoku spółki komunalne, oprócz MPEC, to także m.in. trzy firmy realizujące komunikację miejską, Wodociągi Białostockie oraz spółka zarządzająca targowiskiem i wysypiskiem śmieci.

Truskolaski zapewnił, że mieszkańcy nie powinni obawiać się prywatyzacji MPEC. Dodał jednak, że "rada miasta czy prezydent nie mają wpływu na cenę usług, cenę ciepła, gdyż to zadanie wykonuje Urząd Regulacji Energetyki".

W jego ocenie, biorąc pod uwagę wszystkie konieczne procedury prawne, wybór nabywcy może nastąpić w - optymistycznym wariancie - na przełomie 2013 i 2014 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.