Chcą wstrzymania poszukiwań łupków

Pomorskie stowarzyszenia i gdańskie koło Partii Zielonych 2004 apelują do premiera w liście otwartym o wstrzymanie poszukiwań gazu z łupków. Zdaniem pełnomocnik marszałka woj. pomorskiego ds. gazu łupkowego list porządkuje argumenty mieszkańców i może być podstawą do rozmów.
Chcą wstrzymania poszukiwań łupków

List otwarty do premiera przedstawiono w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku. Prezes Stowarzyszenia Niesiołowice-Węsiory "Kamienne Kręgi" Hieronim Więcek poinformował, że pod listem podpiszą się przedstawiciele 18 stowarzyszeń obywatelskich.

"Jako mieszkańcy Pomorza, głęboko zaniepokojeni nieprzemyślanymi działaniami w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, chcielibyśmy wyrazić wobec nich nasz stanowczy sprzeciw" - napisano w liście.

Czytaj też: Wydobycie gazu powinno się rozwinąć

Sygnatariusze domagają się nie tylko "całościowej analizy zysków i strat", ale też "analizy wpływu wydobycia gazu na całokształt życia społeczno-gospodarczego danego regionu np. na turystykę i rekreację, rolnictwo, bezrobocie, jakość życia i status materialny mieszkańców".

Apelują również o "utworzenie przepisów prawnych gwarantujących odpowiedni poziom odszkodowań za straty z działalności gospodarczej, w tym turystycznej i wywłaszczenia". W liście proszą też o "utworzenie przepisów prawnych gwarantujących rekompensaty z powodu utraty wartości nieruchomości, także działek rekreacyjnych".

Czytaj też: O łupkach na nowym portalu

Elżbieta Śliwowska, szefowa gdańskiego koła Partii Zielonych 2004, zwróciła uwagę, że "w przypadku gazu z łupków mówi się wyłącznie o korzyściach i nie analizuje się strat".

Więcek podkreślił, że "największą bolączką lokalnych społeczności jest brak konsultacji społecznych". Zaznaczył, że "stowarzyszenia nie są przeciwnikami gazu, ale są przeciwne metodzie szczelinowania".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE