PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą wstrzymania poszukiwań łupków

  • PAP    27 września 2012 - 18:13
Chcą wstrzymania poszukiwań łupków

Pomorskie stowarzyszenia i gdańskie koło Partii Zielonych 2004 apelują do premiera w liście otwartym o wstrzymanie poszukiwań gazu z łupków. Zdaniem pełnomocnik marszałka woj. pomorskiego ds. gazu łupkowego list porządkuje argumenty mieszkańców i może być podstawą do rozmów.
List otwarty do premiera przedstawiono w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku. Prezes Stowarzyszenia Niesiołowice-Węsiory "Kamienne Kręgi" Hieronim Więcek poinformował, że pod listem podpiszą się przedstawiciele 18 stowarzyszeń obywatelskich.

"Jako mieszkańcy Pomorza, głęboko zaniepokojeni nieprzemyślanymi działaniami w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, chcielibyśmy wyrazić wobec nich nasz stanowczy sprzeciw" - napisano w liście.

Czytaj też: Wydobycie gazu powinno się rozwinąć

Sygnatariusze domagają się nie tylko "całościowej analizy zysków i strat", ale też "analizy wpływu wydobycia gazu na całokształt życia społeczno-gospodarczego danego regionu np. na turystykę i rekreację, rolnictwo, bezrobocie, jakość życia i status materialny mieszkańców".

Apelują również o "utworzenie przepisów prawnych gwarantujących odpowiedni poziom odszkodowań za straty z działalności gospodarczej, w tym turystycznej i wywłaszczenia". W liście proszą też o "utworzenie przepisów prawnych gwarantujących rekompensaty z powodu utraty wartości nieruchomości, także działek rekreacyjnych".

Czytaj też: O łupkach na nowym portalu

Elżbieta Śliwowska, szefowa gdańskiego koła Partii Zielonych 2004, zwróciła uwagę, że "w przypadku gazu z łupków mówi się wyłącznie o korzyściach i nie analizuje się strat".

Więcek podkreślił, że "największą bolączką lokalnych społeczności jest brak konsultacji społecznych". Zaznaczył, że "stowarzyszenia nie są przeciwnikami gazu, ale są przeciwne metodzie szczelinowania".

<!-- pagebreak //-->

Obecna na konferencji pełnomocnik marszałka woj. pomorskiego ds. gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter powiedziała, że "list porządkuje (...) argumenty mieszkańców w dyskusji na temat poszukiwań i wydobycia gazu z łupków oraz może stanowić podstawę do dalszych rozmów i do wspólnego osiągnięcia porozumienia".

Poinformowała, że województwo złoży wniosek o dofinansowanie cyklu spotkań z mieszkańcami.

Powiedziała też, że dotąd w woj. pomorskim wykonano 13 odwiertów, m.in. w Lewinie, Lubocinie, Łebieniu, Żychlinie i Stanisławiu. Do końca roku ma być wykonanych jeszcze kilka.

Około 85 proc. województwa pomorskiego objęte jest koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków.

Główny geolog kraju i wiceminister środowiska Piotr Woźniak poinformował w czwartek, że Ministerstwo Środowiska spodziewa się, że do końca roku wykonane zostaną w Polsce nie więcej niż 34 odwierty.

Według opublikowanego w marcu raportu Państwowego Instytutu Geologicznego, prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

To około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły pierwsze amerykańskie szacunki tych zasobów (5,3 bln m sześc.), ale jednocześnie kilka razy więcej, niż zawierają udokumentowane złoża konwencjonalne (145 mld m sześc.).

<!-- pagebreak //-->

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.