PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą zlikwidować patologie na kolei

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza/wnp.pl    19 listopada 2012 - 08:20
Chcą zlikwidować patologie na kolei

Kolej ma być otwarta na pasażerów, efektywniejsza i bezpieczniejsza – to założenia planu naprawy Grupy PKP, które dziś przedstawi minister transportu Sławomir Nowak.
Zmiany oznaczają, że pracę może stracić kilka tysięcy kolejarzy z PKP PLK, wyłączone z ruchu będą też najbardziej nierentowne linie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wiosną tego roku zmieniło się kierownictwo Grupy PKP. Nowym szefem PKP SA został finansista Jakub Karnowski, który wcześniej m.in. zarządzał funduszem PKO TFI. Przez siedem miesięcy nowe władze Grupy PKP unikały mediów. Karnowski w tym czasie przygotowywał wraz ze swoimi współpracownikami plan ratunkowy dla kolei, który ma być zrealizowany do końca kadencji rządu, czyli 2015 r.

- Grupa PKP nie ma problemów z pieniędzmi. To naprawdę bogata firma z dużym majątkiem. Ale te pieniądze trzeba znacznie lepiej wykorzystać - mówi minister Sławomir Nowak. - Chcemy zlikwidować patologie na kolei i poprawić efektywność jej działania - dodaje.

Jak się dowiedziała „Gazeta Wyborcza", dziś minister Nowak ma ogłosić na konferencji prasowej program „Twoja kolej", czyli pakiet rozwiązań mający poprawić działanie kolei w czterech obszarach: obsłudze klienta, restrukturyzacji spółek kolejowych, efektywności inwestycji i bezpieczeństwie. Gruntowną restrukturyzację ma przejść zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, w której pracę stracić może nawet ponad 5 tys. z ponad 39 tys. pracowników.

Wyłączonych z ruchu może zostać także kilka tysięcy z 19 tys. km użytkowanych obecnie linii kolejowych. Bo ich utrzymanie kosztuje, a po wielu liniach jeździ ledwie kilka pociągów dziennie.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kolejarz , 2012-11-19 17:10:06

    Wielcy mądrzy od kolei !!! PKP!!! MINISTER NOWAK I WIELKI FINANSISTA / SŁUPKOWY / KARNOWSKI !! Panowie ; kolej to nie słupki bankowe ; to społeczeństwo polskie korzystajace z tego środka komunikacji !!!!! WY WIELCY -POLITYCY - Z PLATFORMY --- NIE KORZYSTACIE ...Z TYCH ŚRODKÓW !!! WY MACIE AUTOSTRADY - LIMUZYNY Z KIEROWCZMI !!! NOWAK SPADNIJ NA ZIEMIE DO SPOŁECZEŃSTWA !! Jak to było możliwe że przeed wojna była linia kolejowa ; t.zw. " lux-torpeda " z KARPACZA DO BERLINA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a , co jest dzisiaj ; prosze dojechać pociągiem z Warszawy do Karpacza !!!!!!!!!!!!!!!!1 GRATULUJĘ KIEROWNICTWU PKP !!! Skracacie celowo odcinki jazdy --, aby utrudnić ludziom komunikacje , i kupować nowe bilety !!! PRZESIADKA KONIECZNA . A , PODZIAŁ NA SPÓLKI REGIONALNE TO TOTALNY (...) !!! DO GRANICY WOJEWÓDZTWA ------KONIEC ---PRZESIADKA !!! WITAJ WOJEWODO !!!  rozwiń