PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Szynobusem do Włodawy

  • chelmonline.pl    31 lipca 2012 - 09:55
Chełm. Szynobusem do Włodawy

Jest szansa, że już wkrótce pojawi się kolejowe połączenie z Chełma do Włodawy. Pierwsze pociągi pojadą być może już w sierpniu.
O reaktywowanie kolejowego połączenia z Włodawą władze Chełma starają się już od pewnego czasu. W sprawę zaangażowanych jest tez kilka innych samorządów: miasto Włodawa oraz gmin: Chełm, Włodawa, Ruda Huta i Wola Uhruska. Szereg spotkań oraz pomysłów na uruchomienie zamkniętej kilkanaście lat temu linii przynosi efekty.

– Rozmowy prowadzone są między naszymi samorządami, urzędem marszałkowskim oraz Przewozami Regionalnymi – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – Z pisma jakie ostatnio otrzymaliśmy od zarządu województwa wynika, iż województwo lubelskie wypracowało pewne oszczędności w stosunku do założonego limitu, które w części mogłyby zostać wykorzystane na finansowanie tej linii. Bardzo nas to cieszy.

Nie oznacza to jednak, iż zaoszczędzone środki w pełni pokryją koszty związane z reaktywacją połączenia kolejowego. Do zbilansowania przedsięwzięcia zabraknąć może kilkudziesięciu tysięcy złotych.

– Mowa jest o kwocie około 20-30 tysięcy złotych. Tę sumę mogłyby pokryć nasze samorządy. W najbliższych dniach zorganizujemy spotkanie aby to szczegółowo omówić. Chełm oczywiście jest gotowy na partycypację w tych kosztach – zapewnia zastępca prezydenta Chełma Stanisław Mościcki.

Według wstępnych założeń, linia Chełm – Włodawa obsługiwana byłaby przez szynobus kursujący w ilości 2 par dziennie w soboty i niedzielę. Na razie pomysł przewiduje uruchomienie szynobusu na dwa miesiące.

– To połączenie to nie tylko łatwiejszy dojazd do Chełma z terenu powiatu włodawskiego i leżących wzdłuż linii kolejowej gmin. To także połączenie Chełma z Jeziorem Białym oraz ukłon w stronę turystów. Z szynobusu na pewno skorzysta wielu przyjezdnych. Pamiętajmy, że na trasie tej linii znajduje się Sobibór – przekonuje Agata Fisz.

Jeśli samorządy przygotują odpowiednie porozumienie dotyczące finansowania brakującej kwoty, pierwsze szynobusy mają szansę odjechać z chełmskiego dworca już w sierpniu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.